توافق حوزه پولی یورو بر سر خروج یونان از برنامه کمک مالی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، کشورهای حوزه پولی یورو بر سر خروج یونان از برنامه کمک مالی به توافق رسیدند. یونان به دنبال رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۸ درگیر بحران مالی شد و از سال ۲۰۱۰ این کشور از کمک‌های مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول بهره گرفت.

وزیران اقتصاد و دارایی کشورهای حوزه پولی یورو، روز جمعه ۲۲ ژوئن، بر سر شرایط خروج یونان از برنامه کمک مالی و بخشودگی قسمتی از بدهی‌های این کشور به توافق رسیدند.

الکسی سیپراس، نخست‌وزیر یونان، با استقبال از توافق “تاریخی” کشورهای حوزه پولی یورو، این اتفاق را برگ جدیدی برای این کشور برشمرده و تاکید کرد: امروز مردم یونان می‌توانند شاد باشند.

در پی توافق وزیران اقتصاد و دارایی ۱۹ کشور حوزه پولی یورو، در لوکزامبورگ، یونان اجازه دارد تا از برنامه کمک مالی این اتحادیه و صندوق بین‌المللی پول خارج شود. همچنین این کشور از روز ۲۰ اوت از چتر حمایتی قرض‌دهندگان حوزه پولی اروپا خارج می‌شود و به تنهایی وارد بازار مالی می‌شود.

در پی این توافق، پیر موسکوویچی، کمیسر أمور اقتصادی اتحادیه اروپا، اعلام کرد از امشب (جمعه ۲۲ ژوئن) بحران مالی در یونان به پایان می‌رسد.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه، هم تاکید کرد: یونان به تعهدات خود پایبند بوده است و ما باید آن را به رسمیت بشناسیم؛ حال نوبت ماست که به تعهدات خود در قبال یونان عمل کنیم.

بر اساس توافق “تاریخی” کشورهای حوزه پولی یورو، موعد بازپرداخت قروض یونان به این اتحادیه برای ده سال دیگر تمدید شد. پیش از این، آتن تا سال ۲۰۲۲ برای بازپرداخت قروض خود فرصت داشت اما اکنون با این توافق می‌تواند بخشی از بدهی‌ خود را تا سال ۲۰۳۲ بازپرداخت نماید.

همچنین وزیران کشورهای حوزه پولی یورو، بدون مشارکت صندوق بین‌المللی پول، ۱۵ میلیارد یورو دیگر به یونان پرداخت می‌کنند. صندوق بین‌المللی پول، پیش از این، در برنامه‌های حمایت مالی از یونان مشارکت کرده بود اما اکنون تنها در طرح “نظارت پس از برنامه” مشارکت دارد.

طی هشت سال گذشته، یونان ۲۷۵ میلیارد یورو حمایت مالی از اتحادیه اروپا دریافت کرده است./ رادیو فرانسه

رفتن به نوارابزار