“تنها شانس بقای رژیم ایران٬ ترساندن مردم از سوریه ای شدن است”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)کنفرانس «ایران در سی و نهمین سالگرد انقلاب» از سوی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه «یلدریم بایزید» و با همکاری «مرکز مطالعات ایران در آنکارا» با حضور اساتید و دانشجویان در سالن کنفرانس این دانشکده در پایتخت ترکیه برگزار شد.

– پرفسور قدرت بلبل رئيس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه یلدریم بایزید آنکارا به عنوان اولین سخنران این نشست گفت: انقلاب ایران در سال 1979 تاثیر زیادی در ترکیه و کشورهای منطقه داشت. اکنون بعد از گذشت نزدیک به چهل سال می پرسیم که این انقلاب چه تاثیری در داخل ایران و منطقه داشته است؟

وی افزود: می‌گوییم انقلاب ایران و نمی‌گوییم انقلاب اسلامی ایران. چرا که اگر انقلاب ایران تاثیر مثبتی می‌داشت باید می‌گفتیم انقلاب اسلامی ایران. ولی بعد از گذشت سالها می توان به این نتیجه رسید که این انقلاب ایران بوده است و نه انقلاب اسلامی ایران. این خود بیانگر مسايل بسیاری است. با توجه به سیاستهای توسعه طلبانه و تهاجمی ایران در سوریه٬ یمن و لبنان اکنون باید ببینیم که از انقلاب ایران چه چیزی باقی مانده است؟

– دکتر حقی اویغور معاون مرکز مطالعات ایران در آنکارا به عنوان دیگر سخنران نشست ضمن اشاره به روند تاریخی و شکل گیری انقلاب در ایران اظهار داشت: بعد از انقلاب شاهد تحولات بسیاری در ایران بوده ایم که اثرات آنها تا امروز نیز باقی مانده است. امروزه آنچه که در سیاست داخلی ایران بسیار مهم است این است که فاکتورهای شکل دهنده ساختار داخلی با مشکلات بسیاری روبرو است.

اویغور ادامه داد: در اوایل انقلاب خواسته های مردم بسیار روشن بود٬ ولی رفته رفته و حتی در همان سالهای نخست و امروز نیز مشخص شد که رژیم ایران به کدام سو می رود. ما امروز شاهد هستیم که مردم شاهد شکست انقلاب هستند. اکنون خواسته های مردم تغییر یافته است. اکنون این رژیم نیاز به تغییر دارد.

وی تصریح کرد: تمام روسای جمهور ایران یا به خارج از کشور فرار کرده و یا ممنوع التصویر شده و یا در حصر هستند. روحانی نیز می داند که چنین سرنوشتی منتظرش است و از این رو نمی تواند خواسته های مردم را به جای آورد. خواسته های مردم آزادی و اصلاح طلبی نسبی است. در تظاهراتهای اخیر شاهد این هستیم که مردم خواهان تغییر رژیم هستند. اعتراضات وسیه دراویش گنابادی نیز به دنیال آن رخ داد و هنپز هم جامعه در التهاب آن به سر می برد. ولی با توجه به جامعه ایران روند بسیار سختی در انتظار این کشور است. وضعیت ایران در منطقه نیز به علت سیاستهای خارجی اش دچار مشکل شده و روابط این کشور با آمریکا٬ عربستان سعودی و حتی ترکیه خوب نیست.

معاون مرکز مطالعات ایران در آنکارا اضافه کرد: مردم تصمیم خود را برای تغییر گرفته اند. علاوه بر این در خارج از ایران نیز باید بگویم که هر تغییر در سیاست داخلی ایران٬ فرصتی برای کشورهای رقیب خواهد بود.امروزه دیگر نمی توان تغییر در سیاست داخلی را بیشتر به تاخیر انداخت. حکومت ایران اقلیتهای قومی را طرد کرد٬ آزادیهای اجتماعی را سلب کرد و ضمن مخالفت با هرگونه قرائتی متفاوت از شیعه٬ حکومتی شیعی ویژه خود تاسیس کرد .این حکومت آزادیهای اجتماعی را محدود کرد. تنها شانس ایران از لحاظ سیاست داخلی این است که در مردم این حس نگرانی را به وجود آورده که آیا در صورت بروز تغییر ما هم همانند سوریه می شویم؟ ایران از منظر سیاست داخلی در آینده با روزهای سختی روبرو خواهد بود.

رفتن به نوار ابزار