تلاش سناتورها برای حفظ برجام در ضمن افزایش فشارها بر ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سناتورهای آمریکایی و مقام های دولت ترامپ عصر روز پنجشنبه در کاخ سفید دیدار کردند، با این امید که به قانونی دست یابند که بر اساس آن محدودیت ها علیه ایران را افزایش دهند و در عین حال آمریکا را در توافق هسته ای با تهران نگه دارد.

باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و بن کاردین سناتور ارشد دموکرات این کمیته روز پنجشنبه با مک مستر مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره قانون احتمالی تشدید محدودیت ها علیه ایران مذاکره و رایزنی کردند. ترامپ بارها مخالفت خود را با توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران که در زمان ریاست جمهوری اوباما حاصل شده، اعلام کرده است. در ماه اکتبر، ترامپ اعلام کرد که این مساله را تایید نخواهد کرد که باقی ماندن آمریکا در توافق هسته ای به نفع منافع ملی آمریکا خواهد بود. وی تهدید کرد که اگر نمایندگان آمریکایی اقدامی را برای تشدید محدودیت ها علیه ایران اتخاذ نکنند، از توافق هسته ای خارج خواهد شد.

از آن زمان تاکنون نمایندگان کنگره تلاش کرده اند تا پوشش سیاسی کافی را به ترامپ ارائه دهند تا تحریم های نفتی علیه ایران را مجددا اعمال نکند، آن هم پیش از فرارسیدن ضرب الاجل هفته آینده، اقدامی که می تواند موجب از بین رفتن توافق هسته ای با ایران شود. دستیاران و مشاوران کنگره اعلام کردند که نمایندگان آمریکایی به دنبال اتخاذ تدابیری هستند از جمله پایان دادن به این مساله که ترامپ لازم است هر 90 روز توافق هسته ای ایران را تایید کند. در آستانه این نشست، باب کورکر گفت: امیدوارم به پیشرفت کافی دست یافته باشیم تا ترامپ بار دیگر تحریم ها را احیا نکند.

این در شرایطی است که شورای امنیت سازمان ملل قصد دارد امروز جمعه درباره اوضاع ایران پس از تظاهرات ضدحکومتی اخیر تشکیل جلسه دهد. نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار برگزاری این نشست شده است. هیلی با انتشار بیانیه ای ادعا کرد: این مساله مربوط به حقوق اساسی بشر برای مردم ایران است، این مساله همچنین مربوط به امنیت و صلح بین المللی است. دیروز پنجشنبه وزارت خزانه داری آمریکا 5 شرکت ایرانی  و ۳ فرد غیرایرانی را به اتهام مشارکت در برنامه توسعه موشک های بالستیک تحریم کرده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا نیز پیش از این در مصاحبه ای گفت: دولت ترامپ و اعضای کنگره در حال کار بر روی تحریم های جدید هسته ای و موشکی ایران هستند که جایگزین توافق هسته ای 2015 خواهد شد. توافق هسته ای فعلی به ایران اجازه می دهد تا برنامه توسعه تسلیحات اتمی اش را پس از 10 سال مجددا از سر بگیرد. او در ادامه افزود: واقعیت این است که توافق هسته ای ایران، از پایه و اساس ناقص است، چرا که بر اساس این توافقنامه 10 ساله، ایرانی ها می توانند پس از سپری شدن این محدودیت 10 ساله، برنامه تسلیحات هسته ای را توسعه دهند.

طرح قطعنامه حمایت از اعتراضات ضدحکومتی اخیر ایران در سنای آمریکا

روز پنجشنبه سناتور باب کورکر رییس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی سنا به همراه با عضو ارشد دموکرات این کمیته سناتور باب کاردن قطعنامه‌ای را در سنای آمریکا طرح کردند که به دنبال حمایت از معترضان در ایران است.

بر اساس متن این طرح نویسندگان:

از دولت ایران می‌خواهند حق آزادی بیان، مذهب، مطبوعات، و برگزاری اجتماعات شهروندان خود را به رسمیت بشناسد.

نقض گسترده حقوق بشر توسط حکومت ایران را محکوم می‌کنند.

به حکومت ایران هشدار می‌دهند از اقدامات تنبیهی یا خشونت علیه معترضان در تظاهرات مسالمت آمیز استفاده نکنند.

از رییس جمهوری، وزیر امورخارجه و سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می‌خواهند جلسه‌ای اضطراری در شورای امنیت برای بررسی اعتراضات ایران برگزار کنند و نقض گسترده و سازماندهی شده حقوق بشر توسط دولت ایران را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مطرح کنند.

از دولت ایران می‌خواهند با ورود گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد موافقت کند و با او همکاری کند.

از رییس جمهوری و وزیرامورخارجه آمریکا می‌خواهند جامعه بین‌الملل را متقاعد کنند تا نقض حقوق بشر را در در دستور مذاکرات رسمی یا غیررسمی خود با ایران یا درباره ایران قرار دهند.