تعداد اتباع ایران که در ترکیه کار می‌کنند «حدود یک میلیون نفر» هستند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) یک شرکت ترکیه‌ای فعال در زمینه خرید و فروش املاک گفت : تعداد اتباع ایران که در ترکیه کار می‌کنند  «حدود یک میلیون نفر» است.
فاتح چایاباتماز؛ مدیر شرکت «وی.آی.پی ترکیش پاس»(vip turkish pas) در گفتگو با «دویچه وله» از افزایش روند مهاجرت اتباع ایران به ترکیه بدلیل تغییر قانون اخذ اقامت خبر داد.
فاتح چایاباتماز می‌گوید اتباع ایران پس از آسان شدن اخذ شهروندی ترکیه، تصمیم گرفتند در ترکیه ملک بخرند و شهروندی این کشور را بگیرند.
به گفته وی حدود یک میلیون تبعه ایران در ترکیه کار و زندگی می‌کنند.
شهروندان ایران پس از سوریه، افغانستان و عراق چهارممین جمعیت پناهجویان ترکیه را تشکیل می‌دهند. آمار پناهجویان ایران در سال 2017 در ترکیه نزدیک به 50 هزار نفر اعلام شد.
شهروندان ایران پس از روسیه و آلمان در رتبه سوم پرچمعیت ترین گروه گردشگران ترکیه هستند. سالانه حدود 2.5 میلیون نفر توریست از ایران به ترکیه سفر می‌کنند.
طبق گزارش سازمان آمار ترکیه اتباع ایران تنها در ماه سپتامبر 2018 حدود 538 واحد مسکونی خریداری کردند
بعد از تغییر قانون اخذ اقامت و شهروندی ترکیه در سال 2017 تعداد اتباع ایران که شهروندی این کشور را با خرید ملک و یا سرمایه‌گذاری گرفتند افزایش پیدا کرده است.
تنها در سال 2018 شش میلیارد دلار املاک از طرف خارجی‌ها در ترکیه خریداری شد. با پاسپورت ترکیه می‌توان به 113 کشور بدون ویزا سفر کرد.
کشورهای خارجی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه بصورت اوراق بهادار به ارزش 500 هزار دلار یا با تاسیس کارگاه و استخدام 50 شهروند ترک می‌توانند گذرنامه دائمی ترکیه را دریافت کنند.
همچنین با خرید ملک یا زمین به ارزش 250 هزار دلار می‌توان در ظرف 45 روز پاسپورت و حق اقامت ترکیه را گرفت.
پیش از این مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران اعلام کرد تنها در سال جاری حدود 8 هزار خانه توسط اتباع ایران در ازمیر ترکیه خریداری شده است.

Türkiye, Ankara, Çankaya, Oran

Comments: 0

رفتن به نوارابزار