تظاهرات مردم مقدونیه در اعتراض به تغییر نام کشورشان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، مردم مقدونیه به علت به دنبال تغییر نام مقدونیه، مردم این کشور به خیابان ها آمده و تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.
فیلمی از این اعتراضات در رسانه ها و شبکه های اجتماعی انتشار یافته است.
در تاریخ 23 خردادماه سالجاری رسانه ها از موافقت  دو کشور با تغییر نام جمهوری مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی خبر داده بودند.
در این رابطه “زوران زائف” نخست وزیر مقدونیه دیروز اعلام کرده بود که با این تغییر نام راه عضویت مقدونیه در ناتو و در اتحادیه اروپا هموار خواهد شد.
همچنین حزب مخالف دموکراسی جدید در یونان خواسته است تا در خصوص تایید موافقنامه ای که از سوی “الکسیس سیپراس” نخست وزیر یونان با همتای مقدونیه ای وی در زمینه نام جمهوری مقدونیه شمالی به دست آمده عجله نشود.
در حالیکه بسیاری از کشورها، به ویژه ترکیه، مقدونیه را با نام مندرج در قانون اساسی آن، به عنوان “جمهوری مقدونیه” می شناسند، یونان، به دلیل وجود منطقه ای به نام مقدونیه در داخل مرزهای خود از سال 1991 که این جمهوری از یوگسلاوی سابق جدا شد خواستار تغییر نام این کشور شده است.
یونانیها جمهوری نوپای مقدونیه را متهم به ربودن تاریخ می کنند.
یونان با استفاده از نام مقدونیه به خاطر هراس از طرح ادعای ارضی نسبت به مناطق شمالی یونان مخالف بود.در واقع از نظر یونانیان “هویت مقدونی” که میراث اسکندر کبیر، پادشاه مقدونی در دوران باستان است متعلق به مقدونیه نیست و از آن بخشی از سرزمین یونان است.
رفتن به نوار ابزار