تظاهرات صدها هزار نفر علیه ترامپ در سالگرد ریاست‌جمهوری‌ وی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در اولین سالگرد آغاز به کار دونالد ترامپ به عنوان رئيس‌جمهوری آمریکا صدها هزار نفر از مردم این کشور علیه او به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات در حالی برگزار شد که به علت اختلاف بر سر بودجه، دولت آمریکا تعطیل شده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا انتظار چنین سالگردی را نداشت. در اولین سال روی کار آمدن او به جای مراسم جشن و شادی، صدها هزار نفر از مردم آمریکا در شهرهای بزرگ و کوچک به  خیابان‌ها آمده و علیه ترامپ تظاهرات کردند. این تظاهرات هم‌زمان شده با تعطیلی موقت دولت آمریکا به دلیل اختلاف کنگره با دولت بر سر بودجه.

بیش از همه شهرهای بزرگ مثل نیویورک، لس‌آنجلس، بوستون، دنوِر، فیلادلفیا و واشنگتن و نیز شهرهای کوچک محل تظاهرات اعتراضی مردم علیه ترامپ بودند. برخی تظاهرکنندگان به یاد مارش زنان علیه ترامپ در سال گذشته، کلاه‌های صورتی بر سر گذاشته بودند.

شهردار نیویورک، بل‌دبلاسیو، در سخنرانی خود انتقادات شدیدی را علیه ترامپ مطرح کرد. او گفت: «نمی‌شود بر کشوری حکومت کرد که آن را دوپاره کرده‌ایم.» در مارشی که در منطقه منهتن نیویورک برگزار شد، بسیاری پلاکاردهایی با این مضمون در دست گرفته بودند: «آنقدر مشکلات زیاد هست که جایی برای پلاکارد من نیست.»

برخی دیگر در پلاکاردهایشان خواهان حقوق برابر برای زنان و مردان شده بودند و برخی دیگر علیه نژادپرستی شعار نوشته بودند. در لس‌آنجلس برخی چهره‌های مشهور هالیوود نیز در این تظاهرات شرکت داشتند از جمله اسکارلت جوهانسون و وایولا دیویس.

دونالد ترامپ که معمولا در توئيت‌هایش بسیار تند و تیز مخالفانش را نقد می‌کند این بار لحن ملایم و شوخی را برای توئيت انتخاب کرد. او نوشت: «امروز هوا در همه جای کشور باشکوه ما بسیار عالی است، یک روز مناسب برای تظاهرات همه زنان.» ترامپ در ادامه نوشت: «بیایید بیرون و این موفقیت و ثروت‌آوری را که در یک سال گذشته در هیچ جا مشابهش وجود نداشته است جشن بگیرید.»/  دویچه وله