تصویب لایحه “مجازات حامیان مالی تروریسم” با دخل و تصرف نمایندگان در مجلس

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، نمایندگان مجلس ایران در نشست علنی سه شنبه(5 تیرماه) خود ماده تعیین مجازات برای تامین مالی تروریسم را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرگزاری “خانه ملت”، وابسته به مجلس ایران در ماده مذکور آمده است:

“تأمین مالی تروریسم در صورتی که در حکم محاربه یا افساد فی الارض تلقی شود، مرتکب به مجازات آن محکوم می‌شود. در غیر این صورت علاوه بر مصادره وجوه و اموال و در صورت عدم وجود عین اموال معادل ارزش آن به نفع دولت، به مجازات دو تا پنج سال حبس و جزای نقدی معادل دو تا پنج برابر منابع مالی تأمین شده محکوم می شود”.

نمایندگان مجلس ایران همچنین در جریان بررسی اصلاح لایحه قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم تعیین کردند که این اقدام جرم سیاسی محسوب نمی شود.

پیشتر مجتبی ذوالنور عضو کمیسیون امنیت‌ملی مجلس ایران از تصویب لایحه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم موسوم به FATF در کمییسیون امنیت‌ملی با 6 شرط خبر داده بود.

وی در ادامه گفته بود این لایحه با 6 شرط در کیمسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس مصوب شد که یکی از این شروط این بود که تعریف از تروریسم را خودمان انجام دهیم.

گفته می شود ایران در لیست سیاه این کنوانسیون قرار دارد و پس از امضای برجام به شدت تحت فشار است تا به این کنوانسیون بپیوندد اما حمایت مالی ایران از برخی گروه های شبه نظامی مانند حزب الله و حماس که در لیست گروههای تروریستی برخی کشورها است و نیز مبادلات مشکوک مالی دیگر، سران این کشور را عاجز از پیوستن به این کنوانسیون کرده است.

FATF  یک سازمان بین دولتی است. « گروه ویژه اقدام مالی» (Financial Action Task Force  – FATF) در سال 1989 به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی 7» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

رفتن به نوارابزار