ترک ستیزی در مرکز ایران شدیدتر از دیگر مناطق بوده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)  آتیلا آنالو از شهرستان چادگان مطلبی کوتاه در زمینه ستمی که بعد از قاجاریه بر مناطق تورک نشین مرکز ایران از سوی حکومتهای نژادگرای صده اخیر رفته مطلبی تقریر کرده است که در کانالهای تلگرامی ترکان چهارل محال بختیاری منتشر شده است.

وی نوشته است:

رژیم پهلوی مناطق تورک‌نشین مرکز ایران را بین استانهای مرکزی، اصفهان، لرستان و چهارمحال و بختياري تقسیم کرده که مبادا مرکز ایران استانی تورک‌نشین داشته باشد.

رژیم پهلوی به بهانه سدّسازی ده‌ها روستای پر جمعیت تورک فریدن و چهارمحال را به زیر آب برد و مردم این روستاها را آواره استانهای دیگر ایران کرد.

در ادامه این سیاستهای ضدتورکی، متاسفانه پس از انقلاب 57 نیز سیستم مرکزگرای جدید، آب مناطق تورک‌نشین را به مناطق تاجیک‌نشین استانهای یزد و کرمان با صرف ملیاردها دلار انتقال داد تا دیگر بازماندگان نیز مجبور به مهاجرت شوند و زبان، فرهنگ و گذشته خود را به فراموشی بسپارند.

دیگر سیاست سیستم مرکزگرای شوونیست برای نابودی فرهنگ و زبان تورک‌ها؛ محروم نگاه داشتن مناطق تورک‌نشین استانهای مرکزی از امکانات رفاهی است

. همان طور که می‌دانیم بیشترین ثروت ملی‌ ایران صرف استانهای فارس‌محور ایران می‌شود، ولی‌ مناطق تورک‌نشین استانهای فوق از محروم‌ترین مناطق ایران می‌باشند.

اسامی مناطق ملی-بومی که به زبان تورکی بود به فارسی تبدیل می‌شود و…

آری این چنین است برادر…

به امید پایان این روزهای سیاه

 

رفتن به نوار ابزار