ترکیه کشتی حفاری «یاووز» را به دریای مدیترانه اعزام کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه طی سخنانی در برنامه « بدرقه کشتی حفاری یاووز» در بندر بلده در شهرستان دیلوواسی استان کوجاائلی گفت: این کشتی به منظور انجام اولین عملیات حفاری در دریای مدیترانه راهی شده و ماموریت خود را برای حفر چاه 3 هزار و 300 متری کارپاز -1 واقع در خلیج فاماگوستا در جمهوری قبرس ترک شمالی را ظرف حدود سه ماه به پایان خواهد رساند.

وی در ادامه افزود: این کشتی دومین کشتی حفاری اعزامی ترکیه به منطقه است که گامی در راستای برنامه‌های مدون و مستحکم‌تر به شمار می‌رود.

دونمز همچنین تصریح کرد:

”بخش روم نشین قبرس حق اتخاذ تصمیم در موضوعاتی که به تمامی جزیره مربوط می‌شود، ندارد. ما دیروز هم اینجا بودیم و امروز نیز حضور داریم. هیچ قدرتی توان تغییر این واقعیت تاریخی را ندارد. بار دیگر به برخی عوامل خارجی که با دولت بخش روم نشین قبرس شریک شد‌ه‌اند، هشدار می‌دهیم، به دنبال توهماتی که هیچ نتیجه و فرجامی به دنبال ندارد، نباشید. در برنامه‌های غیرقانونی سهیم نباشید.”

گفتنی است کشتی حفاری یاووز که در چارچوب ” سیاست انرژی ملی و معادن” به منظور افزایش فعالیت‌های اکتشاف و حفاری از سوی شرکت نفت ترکیه (TPAO) خریداری شده در دریای مدیترانه ناوچه TCG Fatih را همراهی خواهد کرد.

رفتن به نوار ابزار