ترکیه و آذربایجان خط تولید مشترک واگن باری راه‌اندازی می‌کنند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) جاهد تورهان، وزیر حمل و نقل و زیرساخت‌های ترکیه در گفت‌وگوی ویژه با خبرنگار آناتولی با بیان اینکه 150 دستگاه واگن باری ملی و داخلی که توسط شرکت صنعتی ماشین آلات راه‌آهن ترکیه (تودمساش) تولید شده است در خط راه آهن باکو- تفلیس- قارص فعالیت می کند، اظهار داشت: ” با جمهوری آذربایجان در خصوص راه‌اندازی خط تولید مشترک واگن باری در این کشور به توافق رسیدیم”.

تورهان اظهار داشت: خط راه‌آهن باکو-تفلیس-قارص (BTAK) که تمامی راه‌ها از چین و آسیای مرکزی به سوی ترکیه را به یکدیگر متصل می کند از لحاظ زیرساخت حائز اهمیت بزرگی است.

وی با بیان اینکه پروژه مذکور نه تنها 3 کشور بلکه انگلستان، فرانسه، بلژیک، آلمان، اتریش، مجارستان، صربستان، بلغارستان، ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و چین را نیز به هم متصل می کند، تصریح کرد که راه‌ آهن 829 کیلومتری «باکو-تفلیس-قارص» جزء مهمی کریدور خزر است.

وی با اشاره به اینکه اهمیت این پروژه در سال‌های آینده بهتر درک خواهد شد، گفت: “زیرا مبادلات تجاری بین چین و اروپا امروز روزانه به 1.5 میلیارد دلار رسیده است. انتظار می رود این مبادلات تجاری گسترش یافته و در 5-6 سال آینده روزانه از مرز 2 میلیارد دلار بگذرد”.

وی با بیان اینکه از طریق راه‌آهن باکو-تفلیس-قارص تاکنون در مجموع 184 هزار تن بار منتقل شده است، اظهار داشت: 17 هزار و 500 تن از این بار به عنوان بار ترانزیتی از طریق ترکیه ارسال شده است.

خبرگزاری آناتولی

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار