ترکیه داروی بیوتکنولوژی ضد سرطان تولید می‌کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مصطفی وارانک، وزیر صنعت و فناوری ترکیه از مراحل تولید و ساخت داروی بیوژنریک مصرفی در درمان سرطان سر و گردن در مرکز تحقیقاتی مرمره سازمان پژوهش‌های علمی و فنی کشور (توبیتاک) در گبزه دیدار کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که وزارتخانه مذکور منتشر کرده است در این دیدار برای نخستین بار داروی بیوژنریک در ترکیه در محیط آزمایشگاهی ساخته شد.

وزیر صنعت و فناوری ترکیه در این بازدید ضمن دریافت معلومات از مراحل پروژه تولید داروی بیوژنریک (بیوسیم) از تمام مراحل تولید این دارو در آزمایشگاه دیدن کرد.

وی در این بازدید طی سخنانی اظهار داشت: «این پروژه چندین هدف دارد. مانند این دارو 180 داروی دیگر که می توان به صورت بیوژنریک تولید کرد، داریم. ان شا الله با زیرساختهایی که در این مرکز توسعه یافته داریم این داروها را نیز در ترکیه تولید کرده و به حفظ منابع مالی در داخل کشور کمک خواهیم کرد. این داروی درمان سرطان در آزمایشگاه تولید شد. در ماه مه سال 2019 نیز به شرکت ساخت آن داده می شود.»

پروفسور دکتر شعبان تکین، رئیس موسسه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی توبیتاک نیز طی سخنانی اظهار داشت: «دارویی که با پروژه بیوسیم ساخته شد در درمان سرطان سر و گردن استفاده می شود. ما نیز سلول را از ژن آن توسعه می دهیم. سلولی که آنتی کور تولید می کند را توسعه می دهیم. سلول سپس به شرکت ساخت دارو تحویل داده می شود. آنان نیز پس از مطالعات لازم بالینی و پیش بالینی، اقدامات لازم برای تولید تجاری آن را انجام خواهند داد.»

پروفسور تکین با اشاره به اینکه شکل 100 میلی گرمی این داروی تولید شده به صورت بیوژنریک 500 لیر ترک است اظهار داشت: «یک کیلوگرم آن یک میلیون دلار ارزش دارد. ترکیه صاحب این فناوری شده است.»

– تمامی داروهای بیوتکنولوژی وارداتی است

در این بیانیه همچنین آمده است: «در درمان شیمی درمانی سرطان اغلب از داروهای شیمیایی استفاده می شود، اما در سالهای اخیر داروهای بیوتکنولوژی جایگزین آن می شود. این داروها با استفاده از فناوری پیشرفته با روشهای بیولوژی سلولی و مهندسی ژنتیک و استفاده از سلولهای زنده، توسعه و ساخته می شوند.

ترکیه سرمایه گذاری در فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه دارو را مانند هر عرصه دیگری افزایش می دهد. بیست درصد بازار داروهای ترکیه را داروهای بیوتکنولوژیک تشکیل می دهد. ترکیه تمام داروهای بیوتکنولوژی را که به عنوان محصولات فناوری مدرن شناخته می شوند وارد می کند.

– صادرات آن نیز صورت خواهد گرفت

از بازار 1.2 تریلیون دلاری دارو 260 میلیارد دلار آن را داروهای بیوتکنولوژیک تشکیل می دهد. از اوت سال 2018 بازار داروی بیوتکنولوژیک ترکیه در سطح 5 میلیارد لیر است. سهم داروهای مرجع در این بازار 4.8 میلیارد لیر بوده و بازار داروی بیوژنریک به 247 میلیون لیر رسیده است.

بهای دارویی که در ترکیه تولید و طی سالهای پیش رو تجاری خواهد شد هنوز مشخص نیست، اما به علت تولید داخلی ارزان تر خواهد بود و از خروج ارز جلوگیری خواهد شد. علاوه بر آن صادرات داروی سرطان تولید ترکیه نیز ممکن خواهد شد.»