ترکیه خواستار تغییر نمایده ویژه آمریکا در امر مبارزه با داعش در منطقه شد

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی NTV گفت: برت مک‌گروک، نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با داعش صریحا از پ.ک.ک و ی.پ.گ حمایت می کند. تغییر این شخص نیز مفید خواهد بود.

وی همچنین اظهار داشت:

آمریکا برای مبارزه با داعش، از جمله عملیات رقه خواهان همکاری است. اما ترکیه برای انجام این همکاری شروط و شرایطی دارد. ما از ابتدا گفته ایم که باید با گروه های صحیح و استراتژی های درست و نتیجه بخش با داعش مبارزه کنیم.

در دیدار با آنان، این موضوع را خاطرنشان کردم که مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دیدار دوجانبه اش از عدم توجه به توصیه های ترکیه در سال 2012 ابراز پشیماتی کرده بود. من با یادآوری این نکته گفتم که امروز نیز ما پیشنهادات متعادل و واقعیت مدار می دهیم. برنامه های مخفی هم نداریم. لذا در آینده در صورت گوش ندادن به توصیه های ما پشیمان خواهید شد.

در جایی که ی.پ.گ هست، حتی اگر تحت نام، نیروهای دموکراتیک باشد و بیشتر اعضایش را اعراب تشکیل دهند ترکیه نخواهد بود. در دیدار رئیس جمهور رجب طیب اردوغان از آمریکا این موضوع را صریحا به آن ها گفته و تاکید کرده که ترکیه با ی.پ.گ مبارزه و مطابق قوانین تعامل عمل خواهد کرد. طرف آمریکایی در این مورد سخنی منفی نگفته و واکنشی نیز نشان نداده و قابل درک دانسته است.

آن ها خودشان نیز اعلام کردند که اجازه ایجاد تهدیدی برای ترکیه از سوی هیچ گروه و عنصری حتی ی.پ.گ را نخواهند داد.

(تصمیم احتمالی آلمان برای خروج از اینجرلیک) خودشان می دانند. التماس نخواهیم کرد. آنها خواستند و ما در ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش برای آنها جا باز کردیم. اما نباید انتظار داشت که همه چیز طبق خواست آنها باشد. این را باید بدانند. اگر می خواهند که جدا شوند، نیز ما التماس نخواهیم کرد. آنها خواستند که بیایند و ما نیز کمک کردیم. اگر قصد جدایی دارند، نیز بروند.

رفتن به نوار ابزار