ترکیه: اعلام استقلال کاتالونیا مشروعیت قانونی ندارد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، وزارت خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: امیدوار است مردم کاتالونیا بر تصمیم یکجانبه خود که مشروعیت قانونی ندارد و ممکن است باعث بروز تنش شود، پافشاری نکنند و به یک راه‌حل بر اساس دموکراسی و حاکمیت قانون دست یابند.

در این بیانیه ذکر شده است: رویدادهای بخش خودگردان کاتالونیا را از نزدیک پیگیری می کنیم. تصمیم پارلمان منطقه خودگردان کاتالونیا یک گام برداشته شده در مسیر درست نیست و اراده مردم منطقه را منعکس نمی کند. احترام به تمامیت ارضی، قانون اساسی و اراده مردم اسپانیا را اساس قرار می دهیم.

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین در این بیانیه تصریح کرده است: بدون هیچ تردیدی معتقد هستیم دولت و مؤسسات اسپانیا که کشور دوست و متحد ترکیه است، در این آزمون موفق خواهد شد. ترکیه از تلاش‌های مقامات اسپانیایی در این خصوص حمایت می کند.

عمر چلیک وزیر اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ترکیه هم گفته است: اعلام استقلال کاتالونیا را قانونی نمی دانیم و این اقدام کاتالونیا را قانونی ارزیابی نمی کنیم و در این راستا به حمایت خود از تمامیت ارضی، قانون اساسی و اتحاد سیاسی اسپانیا ادامه می دهیم.

رفتن به نوار ابزار