ترکیه از زیر دریاچه وان پروژه آبرسانی اجرا می کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) پروژه انتقال آب آشامیدنی از زیر«دریاچه وان» ترکیه از شهرستان گواش این به جزیره آکدامار در شرق کشور اجرا خواهد شد.

سنان هاکان شهردار گواش استان وان ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: پروژه انتقال آب از زیر «دریاچه وان» به طول 13.8 کیلومتر وعمق 80-90 متر به سمت جزیره آکدامار در جنوب غرب این استان اجرا خواهد شد.

وی همچنین اظهار داشت:

“این طرح از سوی وزارت کشور ترکیه، «پروژه رویایی» نامگذاری و توسط اداره آب و فاضلاب و شهرداری وان آغاز شده است. جزیره آکدامار از مناطق مهم استان وان است. آب شرب را از دامنه «کوه آرتوس» به جزیره مذکور از دریاجه وان خواهیم رساند.

هدف از این پروژه که 3.8 کیلومتر آن از زیر بستر دریاچه خواهد بود، نجات این جزیره از خشکسالی است. درختان بادام زیادی در این جزیره وجود دارد. طی 10 سال اخیر شاهد خشکسالی در این جزیره بودیم و با اجرای این پروژه طی 12 ماه سال سرسبز خواهد بود.

امیدواریم در سال جاری 150 هزار توریست از جزیره آکدامار بازدید کنند. بر این باورم که این پروژه نه تنها برای استان وان بلکه تقویت مهمی برای بخش گردشگریه کشور خواهد بود”.

گفتنی است «پروژه قرن» ترکیه جهت انتقال 75 میلیون مترمکعب آب از سد «آلاکوپرو» به جمهوری ترک قبرس شمالی با احداث خط لوله ای از زیر دریای مدیترانه نیز سال گذشته آغاز شد.

رفتن به نوارابزار