ترکیه: آنکارا اجازه اکتشاف هیدروکربن را به بیگانه‌ها نخواهد داد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آنکارا اجازه هیچگونه فعالیت اکتشاف هیدروکربن در آب‌های مدیترانه شرقی را به هیچ کشور، شرکت یا کشتی بیگانه نخواهد داد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: “ترکیه تصمیم بخش‌ یونانی‌نشین قبرس برای دعوت از شرکت‌های بین‌المللی جهت فعالیت اکتشافی در مدیترانه شرقی بدون رعایت حقوق بخش ترک‌نشین را با نگرانی دنبال می‌کند”.

وزارت خارجه ترکیه در ادامه این بیانیه با تصریح اینکه این تصمیم نشان دهنده ادامه موضع بخش یونانی‌نشین در انکار حقوق برابر بخش‌ ترک‌نشین در بهره‌برداری از منابع طبیعی است تاکید شده است: “بخش یونانی‌نشین بار دیگر نشان داد از موضع سابق خود که منجر به شکست کنفرانس قبرس شد دست نکشیده است”.

بیانیه وزارت خارجه ترکیه می‌افزاید: “این تصمیم، مرزهای دریایی ترکیه را که از سوی سازمان ملل نیز تایید شده، نقض می‌کند و تمامی فعالیت‌های اکتشافی در این بخش بزرگی از این منطفه منوط به کسب اجازه از آنکارا است”.

– تشکیل دولت در بخش ترک‌نشین قبرس

در 13 فوریه 1975 تشکیل دولت فدراتیو ترک قبرس به رهبری رئوف دنکتاش اعلام شد و در 15 نوامبر 1983 نیز با رای پارلمان قبرس نام این دولت به جمهوری ترک قبرس شمالی تغییر یافت. اکنون با گذشت 44 سال از آغاز وقایع و علی‌رغم برگزاری مذاکرات پی در پی به دلیل رویکرد آشتی ناپذیر طرف رومی راه حل مناسبی برای اتحاد طرف ترک و رومی جزیره به دست نیامده است.