ترامپ گفت که ایران برجام را رعایت نمی کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در روز جمعه خود درباره سیاست جدید این کشور درباره ایران سخنرانی کرد.

وی گفت دستور دادم تا بازبینی راهبردی را درباره ایران انجام دهند. این بازبینی کامل است و من راهبرد خودمان را به همراه چند گامی که باید برداشته شوند را اعلام می کنم.

ترامپ ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و شماری از بمب‌گذاری‌ها در لبنان و برخی کشورهای منطقه را ایران مسئول دانست.

وی مدعی شد: حزب الله دو بار سفارت ما در لبنان را بمباران کرد. بمباران دیگری که در لبنان به حمایت ایران انجام شد 241 آمریکایی را به کام مرگ کشاند.

ترامپ همچنین گفت: ایران آمریکایی‌ها را به اتهامات دروغین زندانی می‌کند. شعارهای محبوب نظام ایران مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل است.

وی از رئیس جمهور قبلی آمریکا هم انتقاد کرد و  مدعی شد در حالی که حکومت ایران در آستانه فروپاشی بود، دولت اوباما تحریم‌ها را برداشت.

رئیس جمهور آمریکا درباره توافق هسته ای نیز گفت: بارها گفته ام که برجام یکی از بدترین و یکطرفه‌ترین توافقاتی است که آمریکا تاکنون عضو ان شده است. ما نیاز به مذاکره کنندگانی داریم که بتوانند منافع آمریکا را با قدرت ارائه کنند.

ترامپ همچنین گفت به وزارت دارایی آمریکا اجازه می‌دهد که کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم کند.

وی افزود: نظام ایران پول نقد فراوانی معادل 1.7 میلیارد دلار دریافت کرد.  به این فکر می کنم که این همه پول به کجا رفت.  هدف یک توافق این است که توانمندی ایران را برای مدت کوتاهی به تعویق بیندازد. این از نظر رئیس جمهور آمریکا قابل قبول نیست.

ترامپ همچنین در ادامه ایران را به نقض توافق هسته ای متهم کرد و گفت: ایران چندین نقض در خصوص توافق داشته است. به عنوان مثال حجم موارد غنی شده آنها از حد مشخص شده فراتر رفته است.

رئیس جمهور آمریکا افزود: تحریم‌های اضافی علیه ایران وضع خواهیم کرد تا حمایت خود را از تروریسم متوقف کنند. ما همه مسیرهای دستیابی به سلاح هسته‌ای را برای رژیم ایران مسدود خواهیم کرد.

وی در خصوص تایید پایبندی ایران به برجام گفت: امروز اعلام می کنم که ما این تایید را نمی توانیم انجام دهیم و انجام نخواهیم داد. اگر با کنگره و متحدان به راه حلی نرسیم، آنگاه توافق پایان خواهد یافت. او گفت در کنگره طرحی برای بازبینی برجام طرح می‌شود.

ترامپ همچنین ادعای قبلی خود را مجددا تکرار کرد و گفت به نظر بسیاری ایران با کره شمالی همکاری می‌کند.

ترامپ گفت که مردم ایران بهای گزافی را به دلیل رفتار رهبران‌شان پرداخته‌اند و ابراز امیدواری کرد که اقدامات جدید به بازنگری ایران در رفتارش و نیز صلح و ثبات در منطقه منجر شود.

ترامپ تأکید کرد که نمی‌تواند پایندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کند. او گفت که از جمله نقاط ضعف توافق این است که تا چند سال آینده به طور کامل در مورد برنامه ایران سکوت می‌کند و کنگره در حال کار بر روی دائمی کردن تدابیری در این زمینه است.

او گفت اگر نتوانیم با همکاری کنگره و متحدان این توافق را اصلاح کنیم به آن پایان می‌دهیم.

او با انتقاد از رفتار سپاه پاسداران در منطقه و فراتر از آن و حمایت این نهاد از اقدامات تروریستی گفت راهبرد جدید آمریکا با اعمال تحریم‌های سخت‌تر علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز می‌شود، و به وزارت خزانه‌داری اجازه می‌دهد که همه این نهاد را تحت تحریم قرار دهد.

او گفت که راهبرد جدیدش در مورد ایران پاسخی به رفتارهای مخرب ایران است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سیاست‌های خود درباره ایران و به ویژه توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. او پایبندی ایران به برجام را تایید نکرد و گفت تحریم‌های جدی علیه سپاه اعمال خواهد شد. او همچنین از عبارت “خلیج عربی” استفاده کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سیاست‌های خود درباره ایران و به ویژه توافق هسته‌ای با ایران را اعلام می‌کند. وزیر خارجه آمریکا گفته کشورش از برجام خارج نمی‌شود اما در عین حال ترامپ پایبندی ایران به این توافق را تایید نمی‌کند. او گفته آمریکا سپاه را سازمانی تروریستی اعلام نخواهد کرد. پیش از این روسیه، چین و چند قدرت اروپایی از ترامپ خواستند که برجام را به شکل فعلی آن حفظ کند.

رفتن به نوار ابزار