ترامپ: کره شمالی همچنان تهدیدی برای آمریکا است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تحریم‌های این کشور علیه کره شمالی را تمدید کرده و دلیل آن را “تهدید فوق‌العاده” این کشور به دلیل داشتن سلاح‌های هسته‌ای خوانده است.

به گزارش بی بی سی، تمدید تحریم‌های کره شمالی 10 روز پس از آن صورت می‌گیرد که ترامپ پس از بازگشت از دیدارش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی گفت این کشور دیگر یک تهدید هسته‌ای نیست.

آمریکا همزمان با این اقدام دو مانور نظامی آموزشی خود با کره جنوبی را لغو کرده است.

وزارت دفاع آمریکا هم گفته است هدف از این کار پشتیبانی از تلاش‌های دیپلماتیک به شمار می‌رود.

پیشتر آمریکا مانور نظامی مشترک با کره جنوبی را که قرار بود اوت امسال برگزار شود لغو کرده بود.

آقای ترامپ وعده پایان دادن به “مانورهای نظامی” سالانه با متحدان آمریکا در شبه جزیره کره را داده است.

این تصمیم به طور غیر منتظره در پایان دیدارش با کیم جونگ اون اعلام شد.

این تصمیم بسیاری را غافلگیر کرد چون آمریکا قبلا گفته بود مانورهای نظامی با متحدان، بخش مهمی از ائتلاف نظامی این کشور با کره جنوبی است و تنها جنبه دفاعی دارد.

آیا لحن ترامپ در قبال کره شمالی تغییر کرده؟
به نظر چنین می‌رسد لحن آقای ترامپ تغییر کرده باشد اما آمریکا از سال 2008 وضعیت “اضطراری ملی” در قبال کره شمالی وضع کرده است. از آن زمان روسای جمهوری آمریکا به طور خودکار این وضعیت را تمدید کرده‌اند و تمدید تحریم‌ها هم به موازات آن صورت گرفته است.

آقای ترامپ در توجیه این اقدام به “خطر اشاعه مواد مخصوص شکاف پذیر قابل استفاده در تسلیحات در شبه جزیره کره و اقدامات و سیاست‌های” دولت کره شمالی اشاره کرده و آن را همچنان “تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده” علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا دانسته است.

حزب دموکرات آمریکا گفته است زبانی که آقای ترامپ استفاده کرده با آنچه او پس از دیدار با کیم جونگ اون بیان داشت در تناقض است. آقای ترامپ پس از دیدار با رهبر کره شمالی توییت کرده بود آمریکایی‌ها ” می‌توانند امشب آسوده بخوابند.”

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هفته پیش هشدار داد هنوز هم نمی‌توان نسبت به خلع سلاح اتمی کره شمالی اطمینان کامل داشت.

رفتن به نوارابزار