تدفین اجساد 71 قربانی قتل عام سربرنیتسا پس از 22 سال

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز مسلمانان بوسنی در آستانه بیست و دومین سالگرد کشتار سربرنیتسا، به عنوان بزرگترین جنایت اروپا پس از جنگ جهانی دوم که طی آن صرب‌ها بیش از 8 هزار بوسنیایی را در مناطق جنگلی، کارگاه‌ها و انبارها به قتل رساندند، فردا در قبرستان پوتوچاری مراسم تشییع جنازه برگزار خواهند کرد.

حنیجا سولجیک، یک مادر بوسنیایی که در جریان نسل‌کشی سربرنیتسا پسر 15 ساله خود را از دست داده است، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار آناتولی گفت: سرانجام پس از 22 سال پسرش می توانر پیکر پسرش دمیر سولجیک را به خاک بسپارد.

طی این مراسم 71 نفر از قربانیان این کشتار که از گور‌های دسته جمعی خارج شده‌اند، به خاک سپرده خواهند شد. یکی از آنها دمیر سولجیک، پسری که در 15سالگی کشته و در گور دسته جمعی فقط جمجمه او کشف شد، است.

حنیجا سولجیک، مادر دمیر نیز فردا تکه‌های پیکر پسر خود را فردا به خاک خواهد سپرد. وی اظهار داشت که دمیر در سال 1995 برای رسیدن به منطقه امن به همراه پدرش به جنگل رفته و خودش نیز به همراه یک پسر 12 ساله و دو دختر خود موفق شده به منطقه امن برسد.

حنیجا که در شهر گراداچاتس واقع در شمال غربی بوسنی زندگی می کند افزود:

“همسر و پسرم را آخرین بار در 10 ژوئیه سال 1995 دیدم. همسرم به من پول داد. دمیر نیز خواست با پدرش برود. آنها را آخرین بار در حالی که دستهایشان روی سرشان بود، دیدم.

برخی اوقات تحمل زندگی برایم خیلی دشوار می شود، می خواهمخود را حلق‌آویز کنم؛ بعدا می گویم سه فرزند دیگر داری،باید به فکر آنها باشم. خدا را شکر که همه فرزندانم ازدواج کردند، صاحب خانواده شده اند.

شش سال پیش جمجمه پسرم کشف شد. طی این مدت منتظر کشف تکه دیگر از جسد وی بودم. در سال‌های گذشته تنها یک استخوان دیگر نیز پیدا شد.

جنازه پسر 15 ساله ام در کنار مزار پدر و پدربزرگ وی در قبرستان پوتوچاری که مانند او در جنگ جان باختند، دفن خواهد شد.

لحظه‌ای که پسرم دمیر از خانه برون رفت را هرگز نمی توانم فراموش کنم. هنگام رفتن پیشانی من را بوسید. پسر خیلی خوبی بود. زندگی وی را خاموش کردند.

پاره ای از پیکر شوهرم کمال سولجیک را در سال 2009 دفن کردیم. بار دیگر در 11 جولای در مراسم تدفین پسرم با او خداحافظی خواهم کرد.

رفتن به نوار ابزار