تحویل گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها از سوی اقلیم کرد به بغداد صحت ندارد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) جاسم محمد جعفر، از نمایندگان ترکمن مجلس عراق در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی خبرهای مبنی بر تحویل گذرگاه های مرزی و فرودگاه‌های تحت کنترل اداره اقلیم کرد شمال عراق به دولت مرکزی این کشور را تکذیب کرد و اظهار داشت: “در زمینه عقب نشینی نیروهای پیشمرگه به مرزهای 2003 و نظارت سازمان و نهادهای اداره اقلیم کرد از سوی كميته نظارت مالی بغداد توافقنامه ای در تاریخ 26 اکتبر سال 2017 منعقد شده است. ولی خبرها در خصوص تایید این سندها از سوی کردها صحت ندارد.”

وی با بیان اینکه مسعود بارزانی توافقنامه مذکور را رد کرده است، افزود: خبرهای مبنی بر تحویل گذرگاه های مرزی و فرودگاه‌ها به دولت مرکزی بی پایه و اساس است.

جعفر با اشاره به اینکه فواد معصوم، رئیس جمهور عراق برای یافتن راه حل میانی تلاش می کند، گفت: ولی حیدر العبادی نخست وزیر کشور بدون دادن هیچ گونه امتیازی، خواستار پایبندی اداره اقلیم به مفاد توافقنامه بوده و موضع وی در این زمینه روشن و آشکار است.

این نماینده ترکمن با بیان اینکه مذاکرات میان اربیل و بغداد در باره پرداخت حقوق ماهیانه کارمندان اداره اقلیم از سوی دولت مرکزی همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: دولت مرکزی متعهد به پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کرد شده ولی در خصوص تعیین تعداد کارمندان وضعیت پیچیده ای وجود دارد. وزارت دارایی و دیگر نهادهای ذیربط از نزدیک پیگیر این مساله هستند.

جعفر در پایان پایبندی اربیل به توافقنامه را تنها راه حل این بحران عنوان کرد.