تجمع مردم عراق در اعتراض به قطع آب توسط ایران

ساکنان شهر کرکوک عراق با تجمع در پارک قلعه این شهر، نسبت به قطع آب رودخانه زاب کوچک از روز عید فطر از سوی ایران اعتراض کردند.

تجمع کنندگان با حمل پارچه‌نوشته هایی علیه ایران، قطع آنی آب رودخانه زاب کوچک از سوی این کشور را عملی غیرانسانی خواندند.

چالاک ابراهیم یکی از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی علیه ایران، در گفتگو با خبرنگار آناتولی، در این مورد گفت: متاسفانه کشور ایران که ما آن را به عنوان همسایه می شناختیم، آب که لطف خداوند به انسان ها است را به روی ما بسته است. به هر دلیل ممکن، نباید چنین عملی در این فصل گرما و سوزان صورت می گرفت.

ابراهیم همچنین با بیان این که عمل قطع آب بر روی دیگران در شان کشوری مانند ایران نیست، ادامه داد: نباید انسان ها، طبیعت و حیوانات بدون آب رها شوند. هزاران زمین کشاورزی شهرمان از کمبود آب متضرر خواهد شد. با کاهش سطح آب در سدهایمان، مشکل کمبود آب به یک تهدید تبدیل خواهد شد.

سید احسان، یکی از هنرمندان این منطقه که در تظاهرات مذکور شرکت کرده بود، قطعی آب دیگران به خاطر پروژه سد ایران توسط این کشور را اقدامی هم تراز با جنایت دانست.

احسان ضمن محکوم کردن این اقدام، اظهار داشت: ” تاوان اختلافات دو کشور را نباید مردم عادی پس دهند. سیاستمداران به خاطر انگیزه شان نباید این چنین رفتار کنند.

گفتنی است آب زاب کوچک از ایران سرچشمه می گیرد، از استان سلیمانیه اقلیم کرد عراق عبور کرده و به داخل این کشور روانه می شود.

روز گذشته نیز عبدالستار مجید وزیر کشاورزی و منابع آبی اداره اقلیم کرد شمال عراق در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که قطع جریان آب رودخانه زاب کوچک که از استان آذربایجان غربی ایران جاری شده و از راه سلیمانیه به مناطق مرکزی عراق می ریزد، کاملا سیاسی و برای اعمال فشار بر اقلیم است.

وی همچنین اظهار داشت اگر این روند ادامه یابد مجبورا آب جاری به نواحی مرکزی عراق را قطع خواهیم کرد.

مسئولان اداره اقلیم کرد شمال عراق در روز اول عید فطر اعلام کرده بودند که جریان آب رودخانه زاب کوچک به سلیمانیه عراق بدون هیچ دلیلی از طرف ایران بسته شده است. در ادامه ان نیز چند مرکز پرورش ماهی دچار خسارات بزرگی شده اند.

از آن سو هیچ یک از مقامات ایرانی فعلا در این باره اظهار نظری نکرده است. به نظر می رسد پر کردن سد آب در شهر سردشت آذربایجان غربی که ساخت آن نزدیک به ده سال طول کشیده است، سبب قطع جریان این رودخانه به عراق شده است اما مسئولین ایرانی تاکنون واکنشی به آن نشان نداده اند./ آناتولی

رفتن به نوار ابزار