تجمع اعتراضی در استانبول علیه سیاست‌های چین در ترکستان شرقی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) نهادهای مدنی مختلف ترکیه امروز با تجمع در منطقه فاتح استانبول پیش از انجام مذاکرات موارد نقض حقوق بشردوستانه در چین که قرار است میان چین و شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شود به سیاست‌های چین در ترکستان شرقی اعتراض کردند.

معترضان در این تظاهرات که توسط نهاد‌های جنبش حقوق بشر و عدالت (İHAK) ترکیه،انجمن معارف ترکستان شرقی، انجمن حمايت از مظلومين و حقوق بشر تركيه (Mazlumder) و انجمن آزادی اندیشه و حق آموزش ترکیه (ÖZGÜRDER) برگزار شد، از مسجد جامع فاتح تا پارک ساراچخانه راهپیمایی کردند.

جهاد گوکدمیر، رئیس جنبش حقوق بشر و عدالت طی سخنانی در این جمع گفت فشار چین بر مسلمانان که در سال 1949 آغاز شده است، در ترکستان شرقی هر روز افزایش یافته ادامه دارد.

گوک‌دمیر با بیان اینکه مسلمانان اویغور امنیت جانی و مالی ندارند، گفت: “چین در سال‌های اخیر در اردوگاه‌های کار اجباری مانند زمان هیتلر میلیون‌ها زن، کودک و مرد ترکستانی را جمع کرده شکنجه سفید انجام می دهد”.

وی همچنین درخصوص مذاکرات موارد نقض حقوق بشردوستانه در چین اظهار داشت دیپلمات‌ها باید چین را به دلیل اقدامات غیر قانونی اش بازخواست کنند.

همچنین عبدالاحد عبدالرحمن، دبیر کل انجمن معارف ترکستان شرقی نیز با بیان اینکه چین ترکستان شرقی را در سال 1949 اشغال کرده و اسم آن را تبدیل به سنجان کرده است، اظهار داشت: “ما تحت ظلم قرار گرفتیم، خاک ما اشغال و اسم میهن ما عوض شد. هیچ کس واکنش نشان نداد. سپس از 1956 تا سال 1977 علمای ما کشته و جوانان ما زندانی شدند. همچنین فرهنگ ما نیز نابود شد”.

وی همچنین با اشاره به اینکه مسلمانان اویغور در ترکستان شرقی کشته می شوند، اظهار داشت پوشیدن حجاب نیز ممنوع شده است.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار