تبریز با آثار تاریخی اسفناک به استقبال توریست ها در سال 2018 می رود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،  تبریز با آثار تاریخی اسفناک به استقبال توریست ها در سال 2018 می رود و اکثر بناهای تاریخی تبریز در آستانه تخریب کامل هستند.

میدان صاحب‌آباد تبریز از آثار تاریخی باقی مانده از دوران صفویه می باشد.

خبرگزاری مهر در رابطه با این اثر تاریخی از تبریز و از میدان صاحب آباد تبریز گزارش می دهد:
در حوالی میدان، مغازه‌هایی را می‌توان دید که بساط میوه‌فروشی‌شان را در میدان تاریخی پهن کرده‌اند، غافل از آنکه درست بالای سرشان، بالکن‌های تاریخی مسافرخانه‌ای تاریخی قرار دارد. کمتر میوه‌فروشی را می‌شود دید که حتی از ماهیت تاریخی منطقه خبر داشته باشد.
فقط میدان صاحب‌آباد نیست که…
از پله‌هایی بالا می‌رویم و بر پشت بام یکی از مغازه‌ها می‌ایستیم. تازه اینجا می‌توان عمق و طول فاجعه را با وضوح بیشتری دید. سقف یکی از بناهای تاریخی به صورت کامل تخریب شده است مواظبیم که سقف‌هایی که توان و استحکامشان را از دست‌ داده‌اند به یک‌باره ما را قورت ندهند. عضو شورای شهر تبریز می‌گوید: فقط آن نیست که…
ما مجموعه‌های ارزشمند  زیادی در شهر داریم که به دلیل مشترک بودن شهرداری و اداره میراث فرهنگی در آن‌ها هنوز در مشکلات اداری‌شان مانده‌ایم.

میدان به رنگ خاک و گل است. دور تا دورش تخریب شده است. سمت راستش حمامی هست که پس از عبور از میان کثیفی و گرد و خاک‌های بسیار می‌توان به آن راه یافت و بعد می‌توان گفت که ارزشش را نداشت. از حمام، سیاهی و کثیفی باقی مانده است. پاتوق‌شدن توسط معتادان یا هرگروه دیگری باعث شده دود آتش‌ها به چشم حمام تاریخی برود و خرابی آن را روسیاه‌تر کند.

از یکی از گوشه‌های میدان مردهایی بیرون می‌آیند. ردپایشان را که دنبال می‌کنیم می‌فهمیم اهالی بازار هستند که برای دستشویی به میدان تاریخی اوزون حسن پادشاه مراجعه می‌کنند.

میدان حسن پادشاه، مسجد شاه طهماسب، عمارت هشت بهشت، کلیسای سنت هلنا، مجموعه جعفر پاشا، باغ نصریه، دارالمساکین؛ همه اجزای میدانی تاریخی را شکل می‌دهند که طبق بررسی‌های انجام شده این مجموعه مدت چهار قرن مرکز حکومت ایران و مقر فرماندهی پادشاهانی چون جهانشاه، اوزون حسن، شاه اسماعیل و شاه طهماسب بوده است.

بسیاری از تاریخ‌دانان درباره این میدان نظر مشترکی دارند و آن هم این است که میدان نقش جهان اصفهان با تقلید از میدان صاحب‌آباد یا صاحب‌الامر تبریز ساخته شده است. همان میدان در اصفهان که سالانه هزاران هزار گردشگر از سراسر دنیا برای دیدن آن، اصفهان را مقصد گردشگری خود قرار می‌دهند.

به گفته بهنام عبدالهی رئیس سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز، 70میلیون نفر از توریست‌های جهان که هدف فرهنگی و تحقیقی از سفر دارند، محتمل است تبریز را به عنوان مقصد خود در سال 2018  انتخاب کنند و همچنین به‌وسیله صحبتی گرم با گردشگران خارجی می‌توان دریافت که هدف اکثریت‌شان دیدن خانه‌ها و بناهای تاریخی تبریز است.