تاکید دوباره پرزیدنت ترامپ: درباره سرنگونی پهپاد ایران اطمینان داریم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) بعد از ادعاهای مقام‌های ایران و تردید درباره سرنگونی پهپاد جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر اعلام کرد از سرنگونی پهپاد ایران مطمئن است و افزود که ایالات متحده آماده واکنش به هرگونه اقدام تحریک آمیز است.

پرزیدنت دونالد ترامپ جمعه ۲۸ تیر در پاسخ به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «هیچ تردیدی وجود ندارد. نه. ما آن را سرنگون کردیم. و البته، من این‌جا در دفتر بیضی‌شکل [دفتر کار ریاست‌جمهوری] پشت میزم نشسته‌ام. اما جان [بولتون]، شما آن‌جا بودید. شما به من بگویید.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در پاسخ گفت: «هیج شکی وحود ندارد که این یک پهپاد ایرانی بود و همان‌گونه که دیروز پرزیدنت اعلام کردند، [ناو] یو‌اس‌اس باکسر آن را سرنگون کرد؛ چرا که تهدیدی برای آن کشتی و خدمه‌اش محسوب می‌شد.»

پرزیدنت ترامپ همجنین در پاسخ به پرسش یک خبرنگار دیگر مبنی بر این که آیا او نگران درگیری‌های گسترده‌تر با ایران در تنگه هرمز است، گفت: «نه، به هیچ وجه. ما بهترین افراد روی کره زمین را در اختیار داریم. ما بهترین تجهیزات روی کره زمین را در اختیار داریم. البته مجبور به استفاده از آنها نیستیم؛ اما آنها مرگبارترین کشتی‌هایی هستند که تاکنون ساخته شده‌اند.»

وی افزود: «ما امیدواریم، به خاطر خودشان هم که شده، دست به کار ابلهانه‌ای نزنند. [زیرا] اگر چنین کنند، بهایی را خواهند پرداخت که تاکنون کسی مانند آن را نپرداخته است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه خبر داد یک پهپاد ایران بعد از نزدیک شدن به فاصله «بسیار نزدیک» یک ناوچه آمریکایی در حریم هوایی بین المللی در تنگه هرمز سرنگون شد.

وی گفت: «در این رویداد یک ناوچه تهاجمی آبی-خاکی نیروی دریایی ایالات متحده به نام یو‌اس‌اس باکسر، اقدامات پدافندی لازم را در برابر یک پهپاد ایرانی که به فاصله بسیار، بسیار نزدیکی از این ناوچه رسیده بود، انجام داد. این پهپاد با نادیده گرفتن هشدارهای مکرر برای عقبگرد، تقریبا به فاصله هزار یاردی ناوچه رسیده بود و امنیت این کشتی و خدمه آن را تهدید می‌کرد.» وی تاکید کرد: «این پهپاد بی‌درنگ منهدم شد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه گفت: «این تازه‌ترین مورد از اقدامات متعدد تحریک‌آمیز و خصمانه ایران بر ضد شناورهای در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است. ایالات متحده حق دفاع از پرسنل، تاسیسات، و منافع خود را محفوظ می‌داند و از همه کشورها می‌خواهد تا تلاش‌های ایران برای مختل کردن آزادی کشتیرانی و بازرگانی جهان را محکوم کنند. من همچنین از همه کشورها می‌خواهم از کشتی‌هایشان به هنگام گذشتن از این تنگه محافظت کنند و در آینده با ما همکاری کنند.»

بعد از این خبر پرزیدنت ترامپ، مقامات جمهوری اسلامی مدعی شدند اصلا پهپاد ایران مورد حمله قرار نگرفته است. سپس سپاه پاسداران روز جمعه تصاویری از ناو آمریکایی منتشر کرد، اما نگفت چه زمانی این تصاویر ضبط شده است.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز – جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد – را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

رفتن به نوار ابزار