اختناق شدید قومی علیه تالشهای ساکن ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ قوم تالش یا تولش که از جمعیتی در حدود یک میلیون نفر  در ایران برخوردار هستند و عمدتا در حاشیه غربی و جنوبی غربی دریای خزر زندگی می کنند از لحاظ فرهنگی٬ اقتصادی٬ زیست محیطی و ابنیه تاریخی به گونه وسیع و مشهودی تحت فشار و غارت قرار دارند.

براساس گزارشهای رسیده از این منطقه که عمدتا در غرب استان گیلان قرار دارد زبان تالشی به صورتی سیستماتیک از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال نابودی است و مردم این منطقه در معرض تولیدات تحقیرامیز رسانه های رسمی تصویری٬ شنیداری و نوشتاری قرار دارند.

اوضاع زیست محیطی و اقتصادی منطقه نیز بسیار آشفته است و منابع طبیعی تالشستان از سوی حکومت تهران به یغما می رود و همین امر سبب شده تا به دنبال حضور مدیران غیربومی در منطقه هیچ سرمایه گذاری در خوری در تالشستان صورت نگیرد.

روند آسیمیلاسیون فرهنگی و زبانی سریع است و کودکان در مهد کودکها و مدارس به فراموش کردن زبان مادری خود تشویق و یا مجبور می شوند.

نباید فراموش کرد که تالشستان از تاریخی بسیار غنی برخوردار است و این سرزمین مملو از اثار عتیقه گرانبها و دیرینه است که متاسفانه بسیاری از یافته های ارزشمند این منطقه به یغما رفته و از محل خارج شده است.

تالشیهای از تاریخی تنگاتنگ و مشترک با آذربایجانیهای هردو سوی ارس برخوردار بوده و هستند و همین تشابهات لاینفک تاریخی و فرهنگی سبب شده تا در مقاطع مختلف تاریخی واجد سرنوشت مشترکی گردند.

رفتن به نوار ابزار