تاسیس کلیسای مستقل متحد اوکراین

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین بر اساس تصمیم پاتریکخانه فنر رم(استانبول) تاسیس کلیسای ارتدکس مستقل متحد جدید در کلیسای جامع عزیزه صوفیا در کیف پایتخت اوکراین را اعلام کرد.

تاسیس این کلیسا در جلسه ای با حضور نمایندگان کلیسای مستقل ارتدکس اوکراین و کلیسای ارتدکس وابسته به مسکو و نیز پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین تصمیم گیری شد.

برخی از شهروندان اوکراینی در طول تشکیل این جلسه که برای بررسی تعیین اسقف اعظم و تاسیس کلیسای ارتدوکس واحد ترتیب داده شده بود مقابل ساختمان محل برگزاری تجمع کرده بودند.

نیکلای بالاشوف مسئول روابط خارجی پاتریکخانه مسکو در واکنش به تصمیم اخذ شده در کیف اظهار داشت: تشکیل جلسه با حضور مقامات غیرمذهبی و غیر مسئول از جمله روسای دولت مطابق با قوانین نیست.

بر اساس اعلام رسانه های روسی تنها 2 نفر از 90 هزار مسئول پاتریکخانه اوکراین وابسته به مسکو در جلسه مذکور شرکت کرده اند.

گفتنی است، پاتریک‌خانه فنر استانبول درخواست استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین از کلیسای ارتدوکس روسیه در مسکو را پس از نشستی سه روزه قبول کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، تصمیم پاتریک‌خانه فنر اوکراین برای استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین از روسیه را زمینه ساز تجزیه جهان ارتدوکس عنوان کرده و از آن ابراز نگرانی کرده بود.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار