تاریخ سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران مشخص شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) تاریخ سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران، ۵ مارس، قطعی شد.

روزنامه فرانسوی فیگارو به نقل از وزیر خارجه فرانسه گزارش داده است که او روز پنجم مارس برای بحث درباره مسائل مختلف از جمله برنامه موشکی ایران به آن کشور سفر خواهد کرد. همزمان وزیر خارجه آمریکا سفر اروپایی خود برای بحث درباره برجام را شروع کرده است.

برنامه سفر ماه ژانویه ژان ایو لودریان، وزیر خار فرانسه، به ایران در خلال اعتراضات گسترده ضدحکومتی در این کشور لغو شده بود. به گزارش خبرگزاری فرانسه لو دریان روز یکشنبه در مصاحبه ای به لوفیگارو گفت: “ما در مورد مساله موشک های بالستیک و مسائل منطقه ای گفت و گویی را با ایران شروع کرده ایم.”

او به این روزنامه گفت که فرانسه “مایل است درباره نفوذ نظامی و بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه، حمایت مالی آن از حزب الله لبنان و حوثی های یمن بحث کند.” او که قرار است در این سفر با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کند افزود: “برای همین است که روز پنجم مارس به ایران می روم.” او همچنین گفت: “اگر ایران می خواهد به دامن جامعه بین المللی برگردد باید در مورد این مسائل همکاری کند یا به حق مورد سوءظن خواهد بود که می خواهد سلاح های اتمی بسازد.”

در جریان اعتراضات دی ماه ایران که ۲۵ کشته به جا گذاشت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران به تعداد “قربانیان” اعتراضات در ایران اشاره کرد و خواهان “خویشتنداری” مقامات ایران شد. اعتراضات ایران؛ تهران آرام‌تر اما اوضاع شهرهای دیگر متشنج انتقاد فرانسه از نقش ایران در خاورمیانه فرانسه: مصمم به تشدید فشار بر ایران برای توقف برنامه موشکی هستیم

رسانه‌های ایران نیز در گزارشی از آن گفتگوی تلفنی گزارش دادند که روحانی از همتای فرانسوی خود خواسته است تا درقبال سازمان مجاهدین خلق که در فرانسه مستقر است، اقدام کند. تنش میان ایران و فرانسه پس از انتقادهای دولت مکرون از نقش ایران در منطقه و همچنین برنامه‌های موشکی ایران بالا گرفت. ایران بشدت به این انتقادها تاخته است و علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل رئیس جمهور فرانسه را “نوچه” دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خوانده است.

سفر تیلرسون به اروپا برای بحث درباره ایران

همزمان گزارش می شود که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا برای جلب حمایت بریتانیا و فرانسه از مجازات های شدید تازه علیه ایران تلاش می کند. تیلرسون روز یکشنبه سفر خود به اروپا که حدود یک هفته طول خواهد کشید را شروع کرد. یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت انتظار می رود ایران موضوع اصلی گفت و گوهای او در بخش اول سفر به لندن و پاریس باشد.

این سفر درحالی انجام می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است اگر “کاستی های” برجام – توافق اتمی ایران و قدرت ها – برطرف نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد. ترامپ همچنین خواستار اعمال محدودیت های شدیدتر بر برنامه موشکی ایران است. آسوشیتدپرس می نویسد که بریتانیا، فرانسه و آلمان تا حدودی نسبت به همکاری با آمریکا برای جلوگیری از فروپاشی برجام تمایل نشان داده اند.

رفتن به نوارابزار