بیش از 95 درصد کارگران در ایران امنیت شغلی ندارند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، پوروفایی نائب‌رئیس کانون عالی هماهنگی شوراهای‌عالی کار ایران اعلام کرده است: بیش از 95 درصد کارگران در ایران امنیت شغلی ندارند.وفایی در ادامه اعلام کرده است: تا امنیت شغلی کارگران کامل برقرار نشود نمی‌توانیم به هیچ‌کدام از خواسته‌های صنفی جامه عمل بپوشانیم.

وی دیروز(9 اردیبهشت ماه 97) در همایش شوراهای اسلامی کار این سخن را گفته است.

ادامه اظهارات وی به شرح زیر است:

– مشکلاتی موجود جامعه کارگری و مسائل اقتصادی و تحریم‌هایی که تولید و صنعت کشور را دچار چالش کرده، منشا گرفته از سال‌های گذشته است که با سوء‌مدیریت‌ها امروز این شرایط بحرانی را شاهدیم.

–  استفاده از کالای ایرانی باید این‌گونه باشد که اول کارگر ایرانی را از نظر شرایط امنیتی، شغلی و معیشتی حمایت کنیم تا تولیدکننده در شرایطی قرار بگیرد که کالای با کیفیت تولید شود زیرا اگر امنیت شغلی نباشد نباید انتظار داشت کارگر کالای با کیفیت تولید کند.

– همچنین مناطق آزاد در تولیدات داخلی تاثیر سوء دارند و گسترش این مناطق موجب شده واحدها با 50 درصد ظرفیت خود کار کنند و توان رقابت با کالای خارجی را نداشته باشند.

–  با پیگیری‌های فراوان به شورای عالی کار تفهیم کردیم که سبد معیشت را مد نظر قرار بدهد اما نوسانات نرخ ارز شرینی این پیشرفت را تلخ کرد.

–  اگر پشتوانه قوی از قانون شوراها شود، نمایندگان کارگران با قدرت بیشتری می‌توانند از حقوق کارگران دفاع کنند.

– در طول این سال‌ها اجازه دادیم خیلی از حقوق ما گرفته شود و صدای ما در نیامد اما نباید اجازه بدهیم این حق از ما گرفته شود.

–  قرادادهای یک‌ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه و… موجب ناامنی شغلی کارگران شده و اگر به معنای واقعی برای انسان اعتبار و ارزش قائل شویم باید امنیت شغلی کارگران برقرار شود.

–  چرا زمانی که در کارگاه‌ها بناست شوراهای اسلامی کار تعیین شود، نماینده کارفرما نیز باید نظر بدهد و در شورا حضور داشته و حق رای داشته باشد؟ این رفتارها ضد انسانی است و باید منسوخ شود.

– حدود یک‌میلیون و 500 هزار کارگر ساختمانی در ایران وجود دارد و  این کارگران یک روز سر کار می‌روند و 10 روز بیکار هستند و گرانی و بیکاری مشکلات زیادی را برایشان به وجود آورده است.

– سال 92 گفتند که 800 هزار کارگر ساختمانی را بیمه کرده‌اند اما هنوز که هنوز است 760 هزار نفر بیمه شده‌اند. ما از سیستم 200هزار نفر را خارج کردیم و قرار بود که جایگزین شود اما کسی را جایگزین نکردند.

رفتن به نوار ابزار