“بیش از 70 درصد تالاب هامون ایران خشک شده است”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) علی کرد، نماینده مردم خاش و میرجاوه وعضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس ایران با بیان این که در حال حاضر بیش از 70 درصد تالاب هامون خشک است، مدعی شد: “این تالاب یکی از حیاتی ترین منابع آبی برای دشت بزرگ سیستان و تامین آب شرب کلانشهر زاهدان است که به دلیل خشکسالی 15 ساله، سدسازی ها و کارشکنی کشور افغانستان در جلوگیری از ورود آب به هیرمند که اصلی ترین منبع تامین آب تالاب به شمار می رود در معرض خشکی و نابودی کامل است”.

وی با طرح این ادعا که کشور “افغانستان به تعهدات آبی خود در زمینه تقسیم آب هیرمند عمل نکرده است”، گفت: “در حال حاضر آب شرب زاهدان جیره بندی می شود، هر چند جلساتی با سران افغانستان برای پیگیری حقابه هامون برگزار شده اما متاسفانه خروجی مفیدی نداشته است بنابراین می طلبد دیپلماسی کشور با قاطعیت و به فوریت نسبت به پیگیری این مهم اقدام کنند”.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وی همچنین بیان کرد:”شنیده ها حاکی از آن است که افغانستان در دشت‌های نزدیک به مرز در حال احداث سدهایی است به طور قطع این سدسازی ها محیط زیست و سلامت مردم استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد”.

این در حالی است موسسه مطالعاتی شرق ـ غرب طی گزارشی در سال 2014 درباره منابع آبی افغانستان تاکید کرده که همکاری همسایگان درباره منابع آب، یک گزینه و انتخاب نیست، بلکه تنها راه موجود است. عدم وجود توافقنامه های دوجانبه یا منطقه‌ای در این زمینه، تهدیدی جدی را متوجه توسعه پایدار و امنیت در منطقه کرده است.

رفتن به نوار ابزار