بیش از ۷۵ شبه نظامی وابسته به گلبدین حکمتیار آزاد شدند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مقامات رسمی در افغانستان خبر داده اند که دست کم ۷۵ نفر از اعضای یک حزب تندروی اسلامی (حزب اسلامی) از زندان آزاد شده اند.

گلبدین حکمتیار، یک رهبر سابق جهادی رهبر این حزب می باشد. این زندانی ها در چندین سال گذشته به عنوان ”تهدید جدی علیه امنیت ملی و بین المللی” به وسیله دادگاه عالی افغانستان به بیش از ۲۰ سال زندان محکوم شده بودند. آزادی این شبه نظامیان در مذاکرات سال گذشته بین دولت افغانستان و گلبدین حکمتیار که از طرف اشرف غنی، رییس جمهور برای پیوستن به دولت اتحاد ملی دعوت شده بود، تضمین شده بود. این شبه نظامیان در حملات تروریستی وحشیانه ای شرکت داشته اند.

گلبدین حکمتیار یک رهبر تندروی جهادی است که برای مدتها در مقابل حکومت افغانستان و متحدان بین المللی جنگیده است، او سال ۲۰۱۷ پس از ماهها مذاکرات سلاح را زمین گذاشته و به دولت پیوست. شبه نظامیان حزب اسلامی بیش از ۱۶ سال حملات کشنده ای به نیروهای امنیتی افغانستان داشته اند و صدها نفر را کشته اند. حکمتیار آزادی شبه نظامیانش را به عنوان پیش شرط در پیوستن به دولت قرار داده بود.

نزدیک به ۳۰۰۰ شبه نظامی حزب اسلامی در سرتاسر افغانستان در زندانها هستند، کسانی که درگیر در حملات تروریستی، شامل برنامه ریزی برای انفجار انتحاری در مکان های عمومی، بوده اند. گروههای مدافع حقوق بشر در افغانستان، آزادی این شبه نظامیان را محکوم کرده و گفته اند که این افراد مجددا به گروههای تروریستی خواهند پیوست.

گلبدین حکمتیار و شبه نظامیان مسلح او به طور گترده ای به نقض حقوق بشر و جنایت جنگی در دوران جنگ داخلی افغانستان در سالهای ۱۹۹۰ متهم می شوند. گلبدین و حزب او یکی از طرف های اصلی جنگ داخلی بودند که در مقابل دیگر گروههای جهادی برای به دست آوردن قدرت در کشور می جنگیدند. دهها هزار افغانستانی در جریان این جنگها کشته و میلیونها نفر مجبور به مهاجرت از کشور شدند.