بیانیه مجلس ملت کبیر ترکیه در رابطه با قتل عام خوجالی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا) ترکیه، جامعه جهانی را به حساس بدون در موردعدم تکرار قتل عام خوجالی که لکه ننگینی بر پیشانی بشریت است، دعوت کرد.

کمیسیون امور خارجه مجلس ملی کبیر ترکیه، بیانیه ای در رابطه با قتل عام خوجالی منتشر کرد.

در این بیانیه ضمن تاکید به اینکه قتل عام خوجالی لکه خونینی بر پیشانی بشریت است، از شورای امنیت سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا و سازمان همکاری اسلامی خواسته شد تا برای این موضوع اهمیت خاصی قائل شده و واکنش لازمه نشان داده شود.

در این بیانیه آمده است، در جریان حمله واحد های ارمنستان به قصبه خوجالی واقع در قره باغ علیا در تاریخ شب 26 فوریه سال 1992، 613 شهروند بیگناه آذربایجانی منجمله 106 زن، 63 کودک و 70 سالمند وحشیانه به قتل رسیدند. در جریان این حملات، 487 نفر منجمله 76 کودک مجروح شده و هزار و 275 نفر نیز به اسارت گرفته شدند. سرنوشت 150 نفر نیز از آن تاریخ تا کنون نامعلوم است.

بر اساس این بیانیه، ترکیه، این قتل عام وحشیانه توسط واحد های ارمنی و اشغال خاک های آذربایجان را به شدت محکوم میکند.

در این بیانیه آمده است، ترکیه در این دعوی به حق با مردم آذربایجان همبستگی داشته و خواهان مجازات مسببین این قتل عام در برابر حقوق بین المللی و همچنین عقب نشینی هر چه زودتر ارمنستان از خاک های آذربایجان میباشد. برای قربانیان قتل عام خوجالی از خداوند متعال طلب رحمت کرده و مراتب تاسف و تاثر خود را به خانواده های داغدار و همه مردم آذربایجان ابراز میداریم.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار