بوتفلیقه دولت جدید الجزایر را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا)٬به دنبال ادامه اعتراضات و تجمعات گسترده ضددولتی در الجزایر، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور این کشور با حفظ پست وزارت دفاع برای خود، دولت جدید را به ریاست نورالدین بدوی وزیر سابق کشور تعیین کرد.

ریاست جمهوری الجزایر در یک پیام تلویزیونی اعلام کرد: دولت جدید الجزایر شامل 27 وزیر است که 6 تن از وزرای دولت قبلی از جمله نور الدین بدوی نخست‌وزیر در کابینه جدید ابقا شدند.

عبدالعزیز بوتفلیقه در 11 مارس گذشته احمد اویحیی را از نخست‌وزیری برکنار و نور الدین بدوی را به این سمت منصوب کرده بود.

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار بود 18 آوریل امسال برگزار شود اما با کناره گیری بوتفلیقه از نامزدی در انتخابات آینده به تعویق افتاد.

با این وجود، کارشناسان می‌گویند که دولت جدید بوتفلیقه از لحاظ قانونی مشکل ساز است و بر اساس ماده 102 قانون اساسی کابینه جدید نمی‌تواند توسط رئیس جمهور که انتظار می‌رود از سمت اش کنار گذاشته شود، تعیین شود. ماده 104 قانون اساسی این کشور نیز بیان می دارد که دولت در روند انتقال تغییر نمی‌کند.

عبدالعزیز بوتفلیقه 82 ساله در 29 اکتبر 2018 با داشتن بیماری اعلام کرده بود که برای پنجمین دور متوالی نامزد حزب جبهه آزادی ‌بخش ملی الجزایر در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور می‌شود. همین امر باعث شد تا تظاهرات علیه نامزدی مجدد وی در مناطق مختلف الجزایر آغاز شود.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار