به یاد دانشجویانی که در خوابگاه طرشت زنده زنده مثله شدند/ دکتر فرزاد صمدلی

حتما یادتان هست که در شب 23 خرداد ماه سال 1382 تحصن بسیار آرام دانشجویان خوابگاه علامه طباطبایی در منطقه طرشت تهران که در اعتراض به طرح خصوصي سازي دانشگاهها صورت گرفته بود با حمله بسیار بی رحمانه و ناجوانمردانه نیروهای بسیجی مواجه شد و دهها دانشجو (نزدیک به 80 تن) به صورت وحشیانه با زنجیر، قمه، چاقو و تیغ موکت بری زنده زنده مثله شدند.
یک سال بعد از آن واقعه یکی از کارمندان بخش حراست سازمان صدا و سیما که از بسیجیان محله گیشای تهران بود در جمعی از کارمندان این سازمان که منهم در بینشان بودم گفت: « شکر خدا من نیز توفیق داشتم تا آن شب همراه برادران بسیجی به خوابگاه وارد شوم. زنجیر کلفتی دستم بود و به سرو صورت هر دانشجویی که می دیدم می کوبیدم. بعد حاجی مرا موظف کرد تا دانشجویان لت و پار شده را به بیمارستان منتقل کنم.»
در راه بیمارستان یکی از دانشجویان طرشت که تیغه قمه عمیقا در کلیه چپ وی فرو رفته بوده با ناله هایی توام با درد و رنج به او گفته است: «من دانشجوی رتبه دوم (و یا دهم ) کنکور فیزیک هستم. ایا این حق من است؟!»
این اقای بسیجی نیز در جواب می گوید:« به درک که هستی، می خواستی منافق نشوی!»
وقتی این روایت هولناک را شنیدم قلبم در میان احسنتهای برادران بسیجی در صدا وسیما مچاله شد و ناگهان بغض کردم.
هر موقع یاد حوادث خونین 18 تیر در تهران و تبریز می افتم ناخوداگاه این روایت مملو از بی رحمی و نامردی به ذهنم متبادر می شود. جنایات بزرگی که نه تنها هرگز کسی به خاطر ارتکابش مجازات نشد بلکه در میان «برادران بسیجی» ترقی نیز کرد!
آن شب در خوابگاه طرشت در برابر چشمان نیروهای نظامی و انتظامی، دانشجویانی که از سراسر ایران آمده بودند و امانت پدران و مادرانشان بودند به صورت وحشیانه ای پاره پاره شدند. آن قمه ای که در کلیه چپ دانشجوی ممتاز فیزیک فرو رفته بود در اصل کاردی بود در پهلوی آذربایجان، خراسان، اصفهان، احواز، مازندران، یزد، کردستان، تهران، بلوچستان، لرستان و البته تمام ایران.
امیدوارم که آن جوان عزیز، دست کم سلامتی جسمانی اش را باز یافته و در جایی آزادانه و با امید به اینده زندگی می کند.
آنکارا- فرزاد صمدلی
– خبرنگار و سرپرست سابق گروه سیاسی شبکه خبر صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران
– خبرنگار و گوینده صدا وسیمای جمهوری ترکیه
– فوق لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق تهران
– دکترای روابط بین الملل از دانشگاه آنکارا

رفتن به نوار ابزار