بزرگداشت قربانیان نسل‌کشی سربرنیتسا

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)  گروهی از مردم بوسنی و هرزگوین در بیست و چهارمین سالگرد نسل‌کشی سربرنیتسا با حضور بر روی پل تاریخی موستار به داخل رودخانه «نرتوا»، «شیرجه خاموش» زدند.

این اقدام نمادین برای بزرگداشت یاد 8372 قربان بزرگترین تراژدی اروپا پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد. شرکت کنندگان در این مراسم گل‌های زنبق سفید را در رودخانه نرتوا انداختند.

ایگور کازیچ، یکی از آنان در این مراسم اظهار داشت: این اقدام جهت بزرگداشا خاطره قربانیان و همدردی با خانواده های آن‌ها انجام می شود.

ساسا اوروج اویچ عضو باشگاه دایوینگ «موستاری» نیز گفت:

«این نوع شیرجه به آیین سالانه ما تبدیل شده است. یاد و خاطره آنان را با شیرجه های خاموش و بدون تشویق گرامی می‌داریم. امیدواریم چنین فاجعه ای تکرار نشود».

در همین راستا، مراسم خاکسپاری 33 تن دیگر از قربانیان این جنایت امروز با حضور محمد محرم قصاب‌اوغلو، وزیر ورزش و امور جوانان ترکیه در قبرستان پوتوچاری بوسنی وهرزگوین برگزار می‌شود.

این مراسم هر سال یازدهم جولای با خاکسپاری قربانیان برگزار می‌شود. بامداد امروز هزاران شهروند بوسنیایی و اتباع خارجی برای دعا برای قربانیان و شرکت در مراسم مذکور به قبرستان پوتوچاری آمدند.

در سربرنیتسا چه گذشت؟ 

غیرنظامیان بوسنی پس از اشغال سربرنیتسا توسط صرب‌ها در 11 ژوئیه 1995، به نیروهای هلندی وابسته به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل پناه آوردند. سربازان هلندی اما آنها را به صرب‌ها تحویل دادند.

صرب‌ها اجازه دادند زنان و کودکان به مناطق تحت کنترل سربازان بوسنی برسند، اما بیش از 8 هزار مرد بوسنیایی را در مناطق جنگلی، کارگاه‌ها و انبارها به قتل رساندند.

قربانیان این کشتار در گور‌های دسته‌ جمعی دفن شدند. طبق روال هر سال، برخی اجساد، از گورهای دسته‌جمعی خارج و پس از آزمایش ژنتیک و تشخیص هویت، در قبرهای جداگانه دفن می‌شوند.

رفتن به نوار ابزار