بزرگداشت سالگرد «جشن صلح و آزادی» در قبرس

مردم جمهوری ترک قبرس شمالی با برگزاری «کشیک شفق» در ساحل یاووز، چهل و پنجمین سالگرد «جشن صلح و آزادی» در بیستم جولای را گرامی داشتند.

بیش از 10 هزار شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی در این مراسم شرکت کردند و جنگنده‌های اف-16 ارتش ترکیه نیز برای نخستین بار در جزیره قبرس پرواز شبانه انجام دادند.

در این مراسم، ارسین تاتار نخست وزیر جمهوری ترک قبرس شمالی و ژنرال حسن کوچک‌آکسوز، فرمانده نیروی هوایی ترکیه نیز حضور یافتند.

فوضی تانپینار، رئیس کمیته برگزاری مراسم 20 ژوئیه طی سخنانی در جمع مردم قبرس، گفت:

«برای بزرگداشت آزادی و صلحی که در شفق روز 20 ژوئیه پدید آمد و یادآوری کسانی که در این راه جان باختند و سختی کشیدند، جمع شده ‌یم. ای مردم روم‌نشین قبرس؛ فراموش نکنید که سرنوشت شما و ما در این جزیره به هم پیوند خورده است.

وقت آن رسیده که درک کنید آزادی ما و شما جدایی‌ناپذیر است. 43 سال از انجام عملیات صلح قبرس توسط نیروهای مسلح ترکیه که به منظور رفع ظلم و ستم و فشاری که ترک‌های جزیره قبرس شاهد آن بودند، می گذرد.»

گفتنی است عملیات صلح قبرس ارتش ترکیه در 20 ژوئیه 1974 در لفکوشه-حمیدکوی- گون یلی و پینارباشی جزیره قبرس برای نجات ترک‌های قبرس از ظلم و ستم و کشتار سازمان یافته دولت کودتا آغاز و صلح و آزادی را برای این جزیره به ارمغان آورد.

رفتن به نوار ابزار