برگزاری دادگاه دو فعال تورک محبوس در اوین

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دادگاه رسیدگی به اتهامات توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی دو فعال تورک‌ محبوس در زندان اوین که از اوایل اسفند سال گذشته در ارتباط با گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اوین منتقل شده‌اند صبح امروز یکشنبه دوم تیرماه ۱۳۹۸ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با حضور کارشناسان اداره اطلاعات و به ریاست قاضی ماشالله احمدزاده برگزار شد.

” اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام ” دو اتهامی بوده که این دو فعال آذربایجانی ضمن رد آنها، در مقام دفاع از اقدامشان مبنی بر تکثیر بروشورهای مرتبط با روز جهانی زبان مادری برآمده‌اند.

به گفته این دو فعال؛ جلسه دادگاه بیشتر از طرح سئوال حول اتهامات، اختصاص به نکته نظرات ، پیشنهادات و سئوالات کارشناسان اداره اطلاعات سپری شده است.

کارشناسان اداره اطلاعات در یکی از سئوالات: نظر فعالین در باره آشتی ملی و چگونگی دستیابی به این امر را جویا شده‌اند که توحید امیر امینی نقض حقوق شهروندی و سرکوب سیستماتیک حقوق اتنیکها در ایران را موانع تحقق آن دانسته است.

در سئوال دیگری، کارشناسان نظر فعالین راجع به عباس لسانی زندانی و فعال سرشناس تورک را جویا شده‌اند که فعالین بیان داشته‌اند: “عباس لسانی هر روز تکثیر می‌شود چون خواست حقوق زبانی و ملی تورکها هر روز در حال تکثیر شدن است “.

در پایان ، قاضی دادگاه به جهت مکفی نبودن زمان رسیدگی مقرر کرده که طی روزهای آینده نیز دومین جلسه دادگاه در این شعبه برگزار گردد.

رفتن به نوار ابزار