برگزاری اولین جلسه دادگاه شکایت بیش از یکصد آمریکایی از ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) روز دوشنبه اولین جلسه دادگاه شکایت بیش از یکصد آمریکایی از جمهوری اسلامی ایران برای دریافت خسارت در پایتخت آمریکا برگزار شد.

دادگاه فدرال شهر واشنگتن پایتخت آمریکا به شکایت خانواده‌های ۱۵۰ تن از سربازان کشته و زخمی شده در جنگ عراق رسیدگی می‌کند. این خانواده‌ها در ادعانامه خود جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در هدف قرار گرفتن عزیزانشان در عراق متهم کرده اند و تقاضای خسارت دارند.

به گزارش فرهاد پولادی خبرنگار صدای آمریکا که روز دوشنبه در جلسات صبح و عصر دادگاه حضور داشت، ابتدا وکلای مدافع این آمریکایی ها در دادگاه درباره شکایت شان سخن گفتتد.

وکلای قربانیان می گویند جمهوری اسلامی ایران از طریق سپاه پاسداران و سپاه قدس و توسط گروه های نیابتی مثل حزب الله لبنان علیه سربازان آمریکایی عملیات داشته اند.

وکلای شاکیان می گویند ایران توسط جیش المهدی و سپاه بدر سربازان آمریکایی را در عراق هدف حملات قرار دادند.

وکلای شاکیان در جلسه دادگاه یک دستگاه خودروی نظامی «هاموی» هم به نمایش در آوردند تا نشان دهند چطور نیروهای نزدیک به جمهوری اسلامی ایران با مین های کنار جاده‌ای سربازان آمریکایی را هدف می گرفتند.

وکلای شاکیان گفتند که جمهوری اسلامی از طریق سپاه قدس و سپاه به گروه های نزدیک به خود آموزش می دادند.

این وکلا در نهایت خواستار محکومیت جمهوری اسلامی و پرداخت غرامت به قربانیان شدند.

در بخشی از جلسه دادگاه، متیو لویت، کارشناس مبارزه با تروریسم از مؤسسه «انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» در سخنانی به بیان جزئیاتی از همکاری جمهوری اسلامی ایران با گروه های شورشیان در عراق پرداخت و گفت ایران مسئول تامین مالی و آموزش گروه های ویژه مثل جیش المهدی، سپاه بدر و عصائب اهل‌ حق است که ماموریت کشتن سربازان آمریکایی را در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ داشتند.

به گفته این کارشناس، در این مدت ۲۰۰ سرباز آمریکایی توسط این گروه ها کشته شدند و هزار نفر مجروح شدند.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار