برداشت از صندوق توسعه ملی به نام بحران به کام سپاه

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در حالیکه رویترز می گوید دیپلمات های آمریکایی و فرانسوی در پاریس سرگرم بررسی زمینه های فشار بیشتر بر ایران برای برنامه جنجالی موشکی هستند، این کشور در قالب یک انتقال مالی از صندوق ذخیر ارزی، بخش قابل توجهی به بودجه نظامی خود افزوده است.

روز سه شنبه ۳ بهمن/ ۲۳ ژانویه رسانه های ایران گزارش دادند که علی خامنه ای، رهبر ایران با برداشت چهار میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در قالب بودجه سال ۹۷ موافقت کرده است که ۶۳ درصد آن صرف هزینه‌های نظامی می‌شود. البته رسانه ها بیشتر توجه به بودجه مقابله با خشکسالی و ریزگرد از این صندوق کرده اند اما بخشی از این بودجه مربوط به «بنیه نظامی» ایران است. علی اصغر یوسف‌نژاد، نماینده مجلس ایران تایید کرده که رهبر ایران با اختصاص دو و نیم میلیارد دلار از این صندوق به «تقویت بنیه دفاعی» موافقت کرده است.

صندوق توسعه ملی که جایگزین حساب ذخیره ارزی شده است، بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز را دریافت می‌کند. دولت نمی‌تواند ارز پس انداز شده در این صندوق را صرف امور جاری کند و طبق قانون یا از آن باید به عنوان پشتوانه دریافت تسهیلات خارجی استفاده کند یا آن را صرف امور توسعه و اعطای وام برای سرمایه گذاری‌های عمرانی کند. بر این اساس، مبلغ دو و نیم میلیارد دلار که به بنیه دفاعی کشور در سال ۹۷ اختصاص می‌یابد، صرف سرمایه گذاری در پروژه‌های تحقیق و توسعه تسلیحاتی و موشکی ایران خواهد شد.

در حالیکه خشکسالی و بحران‌های زیست محیطی مانند ریزگرد بارها از سوی مسئولان به عنوان مهمترین بحران ایران در حال حاضر و در سال‌های آینده شناخته شده است، ۲۰ درصد(۸۰۰ میلیون دلار) از برداشت دولت از صندوق توسعه ملی صرف مقابله با این بحران شده و ۶۵ درصد آن صرف توسعه نظامی می‌شود.

علاوه بر این، محمود صادقی، نماینده مجلس، گفته است که درخواست دولت برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور کمک به تسویه بدهی پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش، حذف شد و بودجه تقویت بنیه دفاعی از ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پیشنهادی دولت به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یافت. به نظر می‌رسد موارد درخواستی دولت برای برداشت ارزی و هزینه کردن آن، در دفتر رهبر ایران تغییر کرده، جابجا شده و بعد به تایید خامنه‌ای رسیده است.

از سوی دیگر، اختصاص دو نیم میلیارد دلار به توسعه نظامی درحالیست که بسیاری از کشورهای منطقه دخالت‌های نظامی ایران در منطقه، پیشتیبانی مالی و تسلیحاتی از گروههای نظیر حزب الله لبنان و توسعه برنامه موشکی این کشور را برهم زننده ثبات منطقه خاورمیانه می‌دانند.

رفتن به نوار ابزار