برای اولین بار در تاریخ دمکراسی جهان, فردی از زندان کاندید ریاست جمهوری شده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) براى نخستين بار در تاريخ دموكراسى هاى جهان فردى (صلاح الدين دميرتاش) از درون زندان اجازه يافت در انتخابات رياست جمهورى تركيه كانديدا شود و مانند ديگر رقباىش از طريق تلويزيون دولتى به سخنرانى و تبليغ براى خود بپردازد.

براى نخستين بار در تاريخ دموكراسى هاى جهان فردى (صلاح الدين دميرتاش ) از درون زندان اجازه يافت از حزب دموکراتیک خلق‌ها در انتخابات رياست جمهورى تركيه كانديدا شود و مانند ديگر رقباىش از طريق تلويزيون دولتى تی.آر.تی (‌TRT) به سخنرانى و تبليغ براى خود بپردازد.

طبق ماده پنجاه و دوم قانون شماره 298 در نامزدهای ریاست جمهوری که خواهان سخنرانی تبلیغاتی در رادیو و تلویزیون هستند حق دارند دو بار؛ روز نخست و روز آخر به شرط آنکه بیش از ده دقیقه طول نکشد درباره خود و برنامه هایشان سخنرانی کنند.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می توانند سخنرانی خود را به شرط آنکه بیش از نصف زمان مجاز نباشد به صورت تصویری سخنرانی کنند.

سخنرانی تصویری در محل دیگری غیر از شبکه تی.آر.تی تهیه می شود. در این برنامه های تبلیغاتی تصاویری که جرم محسوب شوند جای نمی گیرد.

در این راستا رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، محرم اینجه، نامزد حزب جمهوری خواه خلق و مرال آک‌شنر، رهبر حزب خوب اعلام کردند که خواهان استفاده از این حق خود نیستند.

صلاح الدین دمیرتاش، نامزد حزب دموکراتیک خلق ها توسط وکیل خود از وزارت دادگستری ترکیه خواهان تهیه سخنرانی تبلیغاتی خود در زندان شد و به شورای عالی انتخاباتی نیز درخواست کتبی فرستاد. شورای عالی انتخابات ترکیه برای تهیه سخنرانی دمیرتاش در زندان مجوز داد.

سخنرانی تبلیغاتی نامزدها از امروز از تی.آر.تی پخش شد. بدین ترتیب با پخش سخنرانی دمیرتاش در شبکه تلویزیونی تی.آر.تی، برای نخستین بار در تاریخ دموکراسی دنیا یک نامزد ریاست جمهوری از درون زندان امکان سخنرانی تبلیغاتی در شبکه رادیو تلویزین دولتی را یافت.

 

رفتن به نوارابزار