بحرین: انفجار در خط لوله نفت تروریستی و کار ایران است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دولت بحرین انفجار در خط لوله این کشور را تروریستی اعلام کرده و ایران را مسئول این حادثه اعلام کرده است.

به نقل از یورور نیوز، امروز شنبه 11 نوامبر در بیانیه رسمی دولت بحرین آمده است: «این حادثه عمل خرابکارانه و خطرناک تروریستی و هدف از آن هدف گرفتن منافع حیاتی ملت و به خطر انداختن امنیت مردم بود.» در ادامه واکنش دولت بحرین آمده است که «اقدامات تروریستی که کشور در سالهای اخیر شاهدش بوده تحت نظارت و دستورات مستقیم ایران انجام گرفته است.»

ایران هرگونه دخالت در امور داخلی یمن و کشورهای عرب حاشیه نشین خلیج را رد می کند.

روز جمعه در یکی از خطوط لوله نفت این کشور، یک انفجار روی داد و منجر به آتش‌سوزی در محل شد که تلفاتی در بر نداشت. وزارت کشور بحرین امروز اعلام کرد که این‌ آتش مهار شده است. روستایی که آتش‌سوزی در آن به‌وقوع پیوسته، در ۱۵ کیلومتری منامه، پایتخت قرار دارد. شاهدان عینی گفته بودندکه آتش‌سوزی گسترده در محل باعث انفجار در خطوط لوله نفت شده است.بحرین بیشترین نفت خود را از میدان نفتی «ابوسعفه» استخراج می‌کند. بحرین این میدان نفتی را با عربستان تقسیم کرده است.

بحرین که در سال 1349 از ایران استقلال یافته است کشور کوچکی است با ترکیب جمعیتی اکثرا شیعی، اما حکومت در دست سنی هاست. بحرین همواره ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور وتحریک شیعیان مخالف حکومت متهم کرده است اما ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

در سال 2011 همزمان با بهار عربی این کشور نیز شاهد اعتراضاتی بود که در آن ایران حامی معترضان و سرنگونی حکومت این کشور بود. همزمان ایران در اعتراضات بسیار گسترده تر مخالفان در سوریه طرف بشار اسد را گرفت.

رفتن به نوار ابزار