بحران قطر را قبل از عید فطر حل کنید

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در نشست مطبوعاتی مشترک با شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین پس از دیدار وی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور در کاخ هوبر در استانبول با اشاره به بحران سیاسی میان برخی کشورهای عربی با قطر، ضمن یادآوری مجدد ابراز تاسف اردوغان از بروز این بحران به تماس های تلفنی رئیس جمهور با سران کشورهای منطقه و جهان برای حل آن گفت: رئیس جمهورمان با ابراز تاسف از بروز این بحران که مغایر با اعتقاداتمان است و به ویژه این که در ماه مبارک رمضان رخ داده، تاکید کرده است که این مساله باید تا عید فطر حل شود.

چاووش اوغلو با تاکید بر ادامه تلاش های سازنده ترکیه برای حل این بحران افزود: امنیت و ثبات خلیج را مثل ثبات و امنیت خود می بینیم و هر گونه تهدید علیه آن را نیز تهدید علیه خود تلقی می کنیم.

وی تصریح کرد: ترکیه هیچ تفاوتی میان کشورهای برادر خود قائل نیست و برای تثبیت امنیت در منطقه به احداث پایگاه نظامی در قطر مبادرت کرده است. برخی تفاهم نامه های امضا شده بین ترکیه و قطر نیز مدت زمان زیادی است که در مجلس کبیر ملی ترکیه روند قانونی خود را طی می کرد. در جلسه اخیری که موافقت نامه احداث پایگاه نظامی در قطر به تصویب مجلس رسید، توافق های انجام شده با کشورهای دیگر نیز تصویب شد. قرارداد مذکور با قطر در فرایندی بین سال 2014 و 2015 امضا شده است.

وزیر امورخارجه ترکیه همچنین با یادآوری تلاش های ترکیه جهت برقراری اتحاد و برادری در منطقه اظهار داشت: استقرار پایگاه نظامی در قطر برای کمک به برقراری ثبات در خلیج است و برای هیچ کشور حوزه خلیج تهدید تلقی نمی شود. ما می خواهیم که بحران پیش آمده قبل از عید فطر به شیوه مسالمت آمیز حل شود.

– موضع آقای رئیس جمهور بسیار روشن و شفاف بود

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین نیز در این نشست مشترک خبری با بیان این که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بیاناتی در مورد حفظ ثبات و امنیت منطقه داشتند که هیچ گونه اختلافی ایجاد نشود، اظهار داشت: “موضع آقای رئیس جمهور بسیار روشن و شفاف بود. ما هم به آقای رئیس جمهور عرض کردیم که سیاست قطر در این زمینه، ما را ناگزیر به اتخاذ چنین موضعی کرده و باید قطر سیاست خود را تغییر و به سوالات ما پاسخ دهد. درباره عدم تکرار این رفتارها که آن را ضمانت کند و نتیجه بخش باشد، نیز گفتیم. میان ما و قطر توافقنامه هایی وجود دارد و قطر آنها را رعایت نکرده و پایبند نبوده است. دیگر باید این موضوع را به صورت جدی و بدون اتلاف وقت مطرح کنیم”.

وی افزود: ما به عنوان شورای همکاری خلیج برای جناب اردوغان احترام قائل هستیم و از ترکیه می خواهیم در صورت بروز هر گونه تهدیدی در منطقه کنار کشورهای خلیج بوده و متحد آنها باشد.

آل خلیفه در رابطه با تاسیس پایگاه نظامی ترکیه در قطر ادامه داد:‌ برادرم مولود چاووش اوغلو نیز بار دیگر اظهارات جناب اردوغان را تکرار و تاکید کرد که این پایگاه نظامی برای ثبات و امنیت کشورهای خلیج بوده وعلیه کسی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

وی تصریح کرد: از این اظهارات با رضایتمندی استقبال می کنیم و این پایگاه طبق توافق 2014 در قبال تهدیدها علیه کشورهای منطقه تاسیس شده و ربطی به موضوعات امروز بین ما و قطر ندارد./ آناتولی

رفتن به نوار ابزار