بانک مرکزی ایران: نرخ تورم دو رقمی شده است 

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬  تازه‌ترین آمار بانک مرکزی حاکی از آن است که تورم سالانه در آذرماه دورقمی شده و به ۱۰ درصد رسیده است. به گزارش مرکز آمار ایران، فشار تورم بر دهک‌های کم‌درآمد جامعه محسوس‌تر است.

به نوشته دويچه وله، کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که در صورت افزایش بهای حامل‌های انرژی در سال آینده نرخ تورم دورقمی خواهد شد. اما پیش از این اقدام و سه ماه زودتر چنین شد و بانک مرکزی از افزایش تورم به ۱۰ درصد در آذرماه خبر می‌دهد.

این برای چهارمین بار است که نرخ تورم در سال ۹۶ دورقمی می‌شود. طبق آمار بانک مرکزی نرخ تورم در این سال، میان ۵/ ۹ تا ۱/ ۱۰ درصد در نوسان بوده است و در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد دورقمی شده است. این نرخ از شهریور تا کنون زیر ۱۰ درصد و تک‌رقمی بود، اما به گزارش بانک مرکزی در ماه آذر بار دیگر دورقمی شده است.

این در حالی است که مرکز آمار در روزهای گذشته اعلام کرده بود که تورم سالانه به ۸ درصد رسیده است. گزارش‌های منتشرشده درباره‌ تورم از سوی دو مرجع صورت می‌گیرد: بانک مرکزی و مرکز آمار.

نرخ‌های منتشرشده توسط این دو نهاد در مواردی با هم اختلاف دارند و این بار نیز اختلاف دو درصدی در آمار ارائه شده به چشم می‌خورد. طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم در سال ۹۶ به‌رغم نوسان هرگز دورقمی نشده است.

رفتن به نوار ابزار