بازداشت یک جمعیت‌شناس دوتابعیتی در ایران به اتهام نفوذ

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)خبرگزاری دولتی ایران با تایید خبر بازداشت یک “استاد جمعیت‌‌شناسی” به نقل از یک وکیل دادگستری گزارش داده است که این فرد هنوز وکیل مدافع ندارد.

بنابر این گزارش میمنت حسینی چاوشی، پژوهشگر دانشگاهی در استرالیا “به تازگی” و به اتهام “نفوذ” بازداشت شده است.

خبرگزاری فارس روز ششم آذر از بازداشت و احضار “تعدادی از عناصر نفوذی در حوزه کنترل جمعیت” از سوی یکی از نهادهای امنیتی ایران خبر داده بود.

روزنامه کیهان هم روز شنبه دهم آذر خبر داده بود که یک “جمعیت‌شناس دوتابعیتی” که نام او به اختصار م.ح. معرفی شده بود “در ادامه برخوردها با عناصر نفوذی دشمن” هنگام خروج از ایران دستگیر شده است.

محمود بهزادی، وکیل دادگستری به خبرگزاری ایرنا گفته است که خانم میمنت حسینی چاوشی “از میان ۲۰ وکیلی که رئیس قوه قضاییه مشخص کرده” هنوز وکیلی انتخاب نکرده است.

اشاره آقای بهزادی به بخشنامه اخیر قوه قضاییه است که بر اساس آن تنها حدود ۲۰ وکیل دادگستری در ایران اجازه دارند پرونده‌های امنیتی و سیاسی را بر عهده بگیرند.

دانشگاه ملی استرالیا در صفحه مربوط به میمنت چاوشی حسینی تخصص او را جمعیت‌شناسی، سلامت باروری و مطالعات جمعیتی در ایران عنوان کرده است. خانم حسینی چاوشی در دانشگاه ملبورن در استرالیا هم مشغول کار بوده است.

کتاب “تحولات باروری در ایران” که تالیف مشترک خانم حسینی چاوشی و دو پژوهشگر دیگر است، در سال ۱۳۸۹ برنده جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار