اینفوگرافیک آزادسازی مرکز عفرین توسط ارتش ترکیه

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه در پنجاه و هشتمین روز عملیات شاخه زیتون مرکز شهر عفرین و مرکز 6 ناحیه آن را از لوث تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ-داعش پاکسازی کردند.

مراحل پاکسازی صدها منطقه مسکونی عفرین از لوث تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ-داعش که اولین نشانه های آن را رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور و رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه در سخنرانی ششمین کنگره استانی حزب متبوع خود در کوتاهیه در 20 ژانویه 2018 از شروع عملیات شاخه زیتون داد، آغاز شد.

نیروهای مسلح ترکیه در اطلاعیه ای اعلام کرد جنگنده‌های نیروهای هوایی ارتش کشور ساعت 17:00 همان روز در پی اظهارات اردوغان مبنی بر اینکه ”عملیات عفرین آغاز شده است، این عملیات در منبج ادامه خواهد داشت”، مواضع تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ-داعش در عفرین را مورد هدف قرار دادند.

در اولین اطلاعیه نیروهای مسلح ترکیه نام عملیات مذکور «شاخه زیتون» اعلام شد. پس از گذشت 3 روز از آغاز این عملیات نیروهای مسلح ترکیه از شهر اعزاز در شمال شرق عفرین عملیاتی را آغاز کرد. در این عملیات تعداد زیادی از سربازان ارتش آزاد سوریه نیز حضور داشتند.

نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه در بامداد یکشنبه 28 ژانویه کنترل کوه استراتژیک «برصایا» در شمال غرب اعزاز که تحت اشغال گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د قرار داشت را به دست گرفتند.

در جریان عملیات زمینی شاخه زیتون در یکم فوریه سال جاری نیز مرکز ناحیه «بلبل» به کنترل نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه درآمد.

نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه در 26 فوریه با پیشروی زمینی به سوی مناطق شمالی، غربی و شرقی عفرین بواسطه قسمت هلالی شکلی که از آزادسازی شده بود، توانستند ناحیه اتصال میان استان ادلب و منطقه اجرای عملیات سپر فرات ایجاد کنند.

در ادامه عملیات زمینی شاخه زیتون در تاریخ 3 مارس مرکز ناحیه «راجو» واقع در بخش شمال غربی عفرین و در چهارم همین ماه نیز مرکز ناحیه «شیخ حدید» به کنترل نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه درآمد.

نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه همچنین ششم مارس ناحیه «شران» در شمال شرق عفرین، در 8 مارس نیز ناحیه «جندیرس» که به عنوان یکی از مهم‌ترین ناحیه‌های این منطقه به شمار می رود، را از لوث تروریست‌های پ.ک.ک/پ.ی.د-داعش پاکسازی کردند.

ستاد کل نیروهای ارتش ترکیه در 13 مارس سال جاری طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مرکز شهر عفرین از 12 مارس در چارچوب عملیات شاخه زیتون تحت محاصره قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور ترکیه امروز طی سخنرانی خود در مراسم گرامیداشت شهدای 18 مارس و صد و سومین سالروز پیروزی چناق‌قلعه در استادیوم 18 مارس این شهر اعلام کرد: می خواهم به شما مژده‌ای دهم. سربازان ارتش آزاد سوریه ساعت 08:30 دقیقه صبح امروز با پشتیبانی نیروهای مسلح ترکیه کنترل مرکز شهر عفرین را به دست گرفتند.

به این ترتیب کنترل مرکز ناحیه «معبطلی» که آخرین نقطه تحت اشغال تروریست‌های پ.ک.ک/پ.ی.د-داعش در عفرین بود نیز به کنترل ارتش آزاد سوریه درآمد. همچنین در چارچوب عملیات شاخه زیتون که پنجاه و هشت روز از آغاز آن می گذرد، بیش از 273 منطقه از وجود تروریست‌ها پاکسازی شده است.

رفتن به نوار ابزار