ایلبر اورتایلی: ایران مال ترکها است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ایلبر اورتایلی، تاریخ شناس، استاد دانشگاه و نویسنده بسیار معروف ترکیه ای که مسلط به چند زبان خارجی و البته فارسی است، در رابطه با تظاهرات ضدحکومتی سراسری اخیر ایران و عدم مشارکت ترکهای ایران در این تظاهرات، گفته است که در صورت گسترده تر شدن این اعتراضات، ترکها نیز برای پیوستن بسیار مشتاقند.

ایلبر اورتایلی گفته است که ایران به هیچ شکلی، تبدیل به سوریه و یا عراق نمی شود. چون ایران دارای مدنیت و سنت حکومت داری بسیار قدیمی می باشد. اورتایلی افزوده است که اصلی ترین مشکل ایران اقتصاد است و در واقع جهشی را که ترکیه از دهه های پنجاه میلادی شروع کرده و به اقتصاد کنونی اش رسیده است، ایران هیچ وقت نتوانسته است داشته باشد. او می گوید دلیل این مسئله، نفت محور بودن اقتصاد ایران است و این ضعف برای تمام کشورهای دارای نفت وجود دارد، حتی روسیه.

اورتایلی در قسمت دیگری از سخنانش می گوید که امریکا از عنصر ترک موجود در ایران، انتظارات فراوانی دارد و بسیار بیشتر از این نیز خواهد داشت. زیرا ترکها به ایران می گویند که ما ترک هستیم اما ایران مال ماست. اورتایلی با اشاره به اینکه ترکها در صورت گسترش اعتراضات به این جنبش خواهند پیوست، می افزاید: با این وجود گمان نمی کنم که به غیر از مسائل خود ایران، این ملت [ترکهای ایران] ابزاری برای این [جنبش] شوند. اما طبیعتا وجود یک مشکل جدی در داخل، مشهود است.

رفتن به نوار ابزار