ایران گذرگاههای مرزی با افغانستان را افزایش می دهد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) فرمانده مرزبانی ایران اعلام کرد طی توافقی که با مقامات افغانستان حاصل شده است، گذرگاه‌های رسمی در مرز دو کشور افزایش خواهد یافت.

قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ایران درباره نتایج مذاکرات دومین اجلاس مشترک با مقامات وزارت دفاع و کشور افغانستان، گفت: با مسئولان حوزه مرزبانی افغانستان توافق شد تا با همکاری نزدیک و مدیریت یکپارچه، در 945 کیلومتر مرز مشترک به شیوه ای عمل شود که در پایان سال جاری، شاهد یک مرز مشترک و نمونه بین دو کشور باشیم.

به گزارش پایگاه خبری پلیس ایران، وی همچنین اظهار داشت:

“با توجه به پروتکل های تعریف شده و معاهدات مرزی، باید مرزها با مشارکت دو طرف مدیریت شود. در همین راستا برای افزایش نیرو و افزایش امکانات به منظور ارتقای کیفیت مدیریت مرزی توافق شد”.

رضایی عملکرد سال‌ های اخیر مرزبانان افغانستان را خوب دانست و خاطرنشان کرد:

همکاری‌ و مدیریت دو کشور در مرزها، سبب شده که میزان ورود مواد مخدر به ایران به حداقل برسد. باز هم نیاز است که این تعاملات و مدیریت های میدانی افزایش یابد تا دیگر شاهد حضور قاچاقچیان مواد مخدر در مرزهای مشترک نباشیم.

مقرر شد اولین نشست مسئولان مرزبانی ایران و افغانستان پس از این سفر در یکی از شهرهای مرزی و در استان سیستان و بلوچستان برگزار شود تا به صورت میدانی و مستقیم موضوعات و مسائل مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد”.

گفتنی است ایران در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان خود به طول 945 کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد و گذرگاه های دوغارون در شهرستان تایباد خراسان رضوی، زابل در سیستان و بلوچستان و یزدان در خراسان جنوبی از مهمترین معابر مرزی دو کشور است.

رفتن به نوارابزار