ایران: مردی که در هواپیما امضایش را پس می گیرد، قابل اعتماد نیست

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ساعاتی پس از ملاقات تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ- اون رهبر کره شمالی، دولت ایران واکنشی سرد به این دیدار نشان داده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی به طور تلویحی از رهبر کره شمالی به دلیل “اعتماد” به رئیس جمهور انتقاد کرده و دونالد ترامپ را هم “نماینده ملت فهیم آمریکا” ندانسته است.

نوبخت که در جمع خبرنگاران در تهران حاضر شده بود گفته “رهبر کره شمالی با چه کسی می خواهد مذاکره کند؟ آیا این فردی که در هواپیما با یک توییت نشست سران گروه هفت را دچار اخلال می کند قابل اعتماد است؟”

او با اشاره به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته “این شخص نماینده ملت فهیم آمریکا نیست و مطمئنا ملت آمریکا در انتخاب های آینده خود، او را از ملت خود مبرا خواهد کرد”.

رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی امروز (سه شنبه ۱۲ ژوئن/۲۲ خرداد) در سنگاپور با هم دیدار کردند که آغازی برای بهبود روابط دو کشور محسوب می‌شود. ترامپ گفته که رهبر کره شمالی را به ایالات متحده دعوت خواهد کرد.

یک روز پیش از این و در آستانه دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با ابراز بدبینی به نتایج این دیدار، دونالد ترامپ را فردی “غیرمتعهد” به توافق‌ها خواند و درباره احتمال “کارشکنی آمریکا و تخطی از تعهدات” به رهبر کره شمالی هشدار داده بود.

دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ- اون و توافق دو کشور بر سر حل و فصل بحران اتمی کره شمالی و بهبود روابط دوجانبه در حدود یک ماه پس از فرمان آقای ترامپ برای خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران انجام شده است.

کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی بهبود روابط کره شمالی و آمریکا را  رهبران کره نشانه درایت شمالی خوانده و از ایران به دلیل رویکرد مقام های ارشد این کشور ابراز نگرانی احتمال انزوای بیشتر کرده اند. گروهی از کاربران هم داشتن برنامه اتمی با هزینه شهروندان و فقیرتر شدن کشور را  خواندهنامطلوب اند.

رفتن به نوارابزار