“ایران مخالف ایجاد منطقه امن و عملیات ترکیه در سوریه است”


به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) اویتون اورهان، کارشناس مرکز پژوهش‌های راهبردی خاورمیانه “اورسام» در نشست «خروج آمریکا از سوریه و سیاست‌های منطقه‌ای» در آنکارا گفت: ایران مخالف ایجاد منطقه امن و انجام عملیات توسط ترکیه در سوریه است. عقب‌نشینی آمریکا از سوریه باعث ایجاد خلاء قدرت در شرق فرات خواهد شد. ترکیه، ایران، تروریست‌های ی.پ.گ و روسیه می‌توانند خلا مذکور را پر کنند”.

به گزارش سلنا صمدلی خبرنگار خبرگزاری آناتولی، این پژوهشگر و کارشناس سوریه-لبنان طی سخنانی در این پنل گفت: “راهبرد اصلی ترکیه این است که مناطق تحت کنترل ی.پ.گ را به دست گیرد. این مناطق از دید ترکیه لانه های تروریسم هستند. به همین منظور دیپلماسی قوی در منطقه و عملیات‌ نظامی مهم همچون سپر فرات، شاخه زیتون و عفرین انجام گرفته است. از منظر ترکیه حضور ی.پ.گ با حمایت آمریکا تهدیدی آشکار برای آنکارا به شمار می‌رود . البته ترکیه قصد دارد تا این رویکرد خود را از طریق رایزنی با آمریکا حل وفصل کند. اما برداشت آنکارا این است که آمریکا ترکیه را در زمینه مبارزه با تهدید ی.پ.گ معطل می‌کند”.

به گفته اویتون اورهان، “ترکیه و آمریکا در این خصوص در حال مذاکرات فشرده‌ هستند. اگر به توافقی برسند عملیات در شرق فرات متوقف خواهد شد. ترکیه خروج آمریکا را به عنوان یک فرصت می بیند اما می داند که خروج سریع آمریکا می تواند تهدید نیز تلقی شود. به همین دلیل ترکیه ترجیح می‌دهد که به آرامی و در هماهنگی با واشنگتن اقدام کند”.

وی همچنین در ادامه با با بیان این مطلب که مسکو بر ایجاد منطقه امن در سوریه و برخورداری ترکیه از یک منطقه امنیتی در سوریه به دیده مثبت نگاه می‌کند، تصریح کرد: “ایران نیز موازی با روسیه عمل کرده و بر پر شدن خلاء قدرت از طریق فعالیت نیروهای رژیم اسد تاکید می‌کند. هر اقدام ترکیه در سوریه سبب ناراحتی تهران می‌شود. ایران مخالف تاسیس منطقه امن و انجام هر گونه عملیات ترکیه در این کشور است”.

این کارشناس در پایان اضافه کرد: “ی.پ.گ قسمتی از خاک سوریه را در دست دارد و این گروه تروریستی بعد از خروج آمریکا تنها بدون حامی باقی مانده و با تهدیدات مهمی چون ترکیه و رژیم اسد مواجه خواهد شد. دمشق منتظر تضعیف شدن هرچه بیشتر ی.پ.گ و حمله به آن است. ی.پ.گ در پی اعلام خروج آمریکا مدعی شده که به دنبال فدرالیسم نیست و قصد دارد به رژیم اسد نزدیکتر شود”.

– “خاورمیانه در سیاست خارجی آمریکا در اولولیت قرار دارد”

قلیچ بورا، پژوهشگر مرکز پژوهش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی «ستا» هم دراین پنل گفت: “آمریکا با دو رقیب بین المللی چین و روسیه٬ دو تهدید دولتی ایران و کره شمالی و دو تهدید غیر دولتی القاعده و داعش ربرو بوده و به همین دلیل خاورمیانه، به ویژه طی یک سال اخیر علی‌رغم اختلاف نظر بین نهادهای داخلی ایالات متحده٬ همواره بر همواره در اولویت واشنگتن قرار گرفته است”.

به گفته این کارشناس، “آمریکا سه اولویت و استراتژی در سوریه دارد؛ دستیابی به یک راه حل سیاسی٬ از بین رفتن تهدید ایران در سوریه و نابودی کامل داعش. در حال حاضر پایان دادن به جنگ‌هایی مانند خروج از سوریه و افغانستان عراق در دستور سیاست خارجی آمریکا قرار دارد. ولی این به معنی خروج کامل نظامی آمریکا از خاورمیانه و بی توجهی به آن نیست. تامین امنیت اسرائیل در سیاست داخلی و خارجی آمریکا حائز اهمیت است”.

– “رویکرد احتمالی ایران در سوریه با رویکرد آمریکا ارتباط تنگاتنگی دارد”

حقی اویغور، معاون رئیس مرکز مطالعات ایران در آنکارا نیز طی سخنانی با اشاره به نتایج سیاست آمریکا در خاورمیانه اظهار داشت: “آمریکا عملا از سوریه خارج نخواهد شد زیرا با منافع این کشور در خاورمیانه مغایرت دارد. شاید هم با یکی از طرف‌های آستانه به توافق رسیده تا به گونه‌ای دیگر در منطقه حضور داشته باشد. رویکرد احتمالی ایران در سوریه با رویکرد آمریکا ارتباط تنگاتنگی دارد. همچنین نباید به روابط نزدیک اخیر میان روسیه و اسرائیل در این خصوص و نیز رویکرد ایران بدان بی توجه باشیم”.

اویغور در ادامه افزود: “ترکیه با رژیم اسد و ایران موضع مشابهی در خصوص ی.پ .گ دارد. اما در باره ادلب موضع ترکیه برخلاف مواضع ایران و رژیم اسد است. تهران و مسکو در زمینه های متعددی اختلاف نظر دارند. حتی برخی از مسئولان سوری معتقدند که روسیه دوست ما ولی ایران متفق ماست. دیدار اسد در تهران دو پیامد داشت. یکی اینکه ما موفق بودیم و پیروز شدیم و دوم اینکه اکنون باید کار ادلب را تمام کرده و وارد شرق فرات شویم. ولی این موضع روسیه نیست. همچنین ایران با مشکلات اقتصادی مواجه است. اینها سبب شده که تداوم کمک‌های ایران به سوریه با مشکلاتی روبر شود و همچنین روسیه نیز با مشکلات اقتصادی مواجه است”.

گفتنی است پنل «خروج آمریکا از سوریه و سیاست های منطقه ای» به همت مرکز پژوهش‌‌های مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی «ستا» و با حضور اساتید و کارشناسان و دانشجویان در سالن کنفرانس این مرکز در آنکارا برگزار شد.

آناتولی