ایران: فعلا به عراق برق صادر نمی کنیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سخنگوی دولت ایران اعلام کرد صادرات برق به عراق داشتیم، اما در شرایط فعلی که ما خودمان کمبود برق داریم، چنین کاری انجام نمی شود.

به گزارش “پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران”، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت این کشور امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره قطع صادرات برق از ایران به عراق گفت: صادرات برق به عراق داشتیم، اما در شرایط فعلی که ما خودمان کمبود برق داریم، چنین کاری انجام نمی شود.

از سوی دیگر، رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران در مورد توقف صادرات برق به عراق گفت: طبق توافقنامه عمل شد تا در شرایطی که نیاز شدیدی داریم، اولویت با تامین نیازهای داخل کشور باشد.

وی امروز در مراسم امضای سند برنامه اقدام مشترک بین وزارتخانه های نیرو و ارتباطات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هر قرارداد و موافقتنامه مبادله انرژی، چارچوب ها و الزماتی دارد که از جمله اینکه کشور صادرکننده در مواقعی که خود نیاز شدیدی دارد ابتدا به تامین آن بپردازد.

وزیر نیرو ایران ادامه داد: کشور همسایه ما نیازهای زیادی به برق دارد؛ به ویژه در فصل تابستان که بخشی از آن از طریق خطوط انتقال انرژی از ایران تامین می شده است. با طرف عراقی در تماس مستمر هستیم و وزیر انرژی عراق به تازگی در ایران بود و در جریان محدودیت های ما قرار دارد.

اردکانیان با بیان اینکه ایران برای توسعه ارتباطات خود با کشورهای همسایه درصدد برقراری خط انتقال دیگری با کشور ترکمنستان و یک خط انتقال دیگر با جمهوری ارمنستان است، گفت: زمانی که این خطوط دائر شود و امکان واردات بیشتری داشته باشیم، مجموعه امکانات ما برای ایفای تعهدات مان در قبال کشورهایی که از ما انرژی دریافت می کنند بیشتر خواهد شد.

رفتن به نوار ابزار