ایران: خواستار 1000 تن اورانیوم از قزاقستان هستیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که همچنان خواستار 1000 تن اورانیم از قزاقستان هستیم.
او در این رابطه ادامه داده است: دو درخواست قبلا داشتیم، یکی برای خرید 1000 تن اورانیوم از قزاقستان و دیگری خرید فیبر کربن که در اولی به‌خاطر برخی مسائل سیاسی از جمله آمدن ترزا مِی و ترامپ، کار متوقف شد. در عین حال که درخواست ما خارج از برجام بود. با این‌حال ما این دو درخواست را همچنان پیگیری می‌کنیم.
صالحی در تاریخ 16 خردادماه سالجاری در گفتگوی ویژه خبری که در محل سایت نطنز انجام شده است به موارد زیر هم اشاره کرده است:
– بعد از دستور مقام معظم رهبری برای آماده‌سازی مقدمات کار در این مرکز فعالیت‌ها به‌طور سریع و جدی آغاز شد و ظرف 48 ساعت محلی که الان مشاهده می‌کنید به این شکل درآمد.
– در سالن‌های مونتاژ سانتریفیوژ روتورها و تجهیزات دیگر تست‌های دقیق می‌شوند و در همین سالن که الآن قرار داریم شاخص‌های اندازه‌گیری و در سالن بزرگ‌تری که در جنب این سالن در حال ساخت است و تا یک ماه دیگر تکمیل می‌شود، این ظرفیت وجود دارد که تا 60 سانتریفیوژ تست کنترل آن به‌طور کامل انجام شود.
–  ما اکنون نمی‌توانیم به تعداد دلخواه‌مان سانتریفیوژ تولید کنیم چراکه محدودیت برجامی داریم و رهبری هم گفتند، فعلا در چارچوب برجام زیرساخت را آماده کنید.
–  ما توانستیم بعد از برجام400 تن کیک زرد خریداری کنیم که به 550 تن قبلی‌مان اضافه شد. ولی برای تولید 190 هزار سو سالانه به 300 تن اورانیوم نیاز داریم. ما به‌شدت در بخش استخراج و اکتشاف اورانیوم مشغول کار هستیم و در چند سال آینده امیدواریم از حیث تولید مواد اولیه بتوانیم در حد 300 تن اورانیوم تولید کنیم.
–  ما برای سه نیروگاه به حدود 600 هزار سو نیاز داریم و باید تمام زیرساخت‌های لازم به این منظور ساخته شود. ما اکنون زیرساخت یک‌میلیون سو را در نطنز آماده کرده‌ایم.
– کشورهای غربی فکر می‌کردند این‌که ما می‌گوییم 190 هزار سو، بلوف است اما ما می‌توانیم نشان دهیم که اگر برجام نباشد در 10 ماه به 180 هزار سو می‌رسیم پس این‌ها بلوف نیست. البته صنعت هسته‌ای استفاده دوگانه دارد و یک قدرت محسوب می‌شود.
– ما می‌توانیم چنانچه برجامی نباشد در غنی‌سازی پرواز کنیم و این نشان می‌دهد تا چه اندازه در مونتاژ و نصب سانتریفیوژ پیشرفت کرده‌ایم. تنها گلوگاه ما در مواد اولیه است که باید به تولید آن سرعت دهیم.
–  روند کار با چین برای بازطراحی راکتور اراک خوب پیش می رود و هیاتی از ایران الان در چین است و مراحل کار را جلو می‌برند.
رفتن به نوارابزار