ایران، در دیوان بین‌المللی لاهه اعلام کرد که اقتصاد کشورش هدف حمله قرار گرفته است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)، ﻫﻳﺄت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران امروز دوشنبه ۵ شهریور/ ٢٧ اوت، در نخستین جلسه استماع شکایت خود از آمریکا در دیوان بین‌المللی لاهه، اعلام کرد که واشنگتن می‌خواهد تا سرحد امکان به اقتصاد ایران لطمه بزند.

به گزارش رادیو فرانسه، در نخستین جلسه استماع شکایت جمهوری اسلامی ایران از آمریکا که امروز حدود ساعت ٨ صبح به وقت گرینویچ (١٢٫۵ بعدازظهر به وقت ایران) آغاز شد، نماینده و مشاور حقوقی ﻫﻳﺄت جمهوری اسلامی ایران در لاهه، محسن محبی اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا به طور علنی اقتصاد ایران را هدف حمله گرفته و قصد دارد تا سر حد امکان به اقتصاد، شرکت‌ها و اتباع این کشور ضربه بزند.

در دادخواستی که جمهوری اسلامی به دیوان بین‌المللی لاهه تسلیم کرده، آمده است که واشنگتن ایران را محاصره اقتصادی کرده است. در این دادخواست در مورد «پیامدهای ناگوار و خطرناک» اعمال تحریم‌ها بر «ملت محاصره‌شده ایران»، هشدار داده شده و از دادگاه لاهه تقاضا شده است فوراً به این پرونده رسیدگی کند.

جمهوری اسلامی ایران با اقامه دعوا علیه آمریکا، امیدوار است که اجرای تحریم‌های آمریکا بی‌درنگ متوقف گردد. جمهوری اسلامی از دیوان بین‌المللی لاهه خواسته است تا تحریم‌های آمریکا را تا اعلام رﺃی نهایی قضات موقتاً لغو کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه مه گذشته توافقنامه هسته‌ای را که در سال ٢۰١۵ میلادی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای قدرتمند جهان منعقد شده بود لغو و تحریم‌های آمریکا را بر ایران تجدید کرد.

دونالد ترامپ، با ازسرگیری تحریم‌ها و اعمال فشار بیشتر بر ایران می‌خواهد جمهوری اسلامی را وادار سازد تا سیاست خارجی خود را در منطقه خاورمیانه تغییر دهد و از برنامه‌های هسته‌ای خود دست بردارد.

جلسه استماع به مدت ٤ روز انجام خواهد شد.

رفتن به نوار ابزار